Wpis z mikrobloga

#gunboners #bron

Wiem, że może nie jest piękna, ale każdy, kto interesuje się historią broni palnej powinien tą broń dokładniej poznać, gdyż technologicznie ZNACZNIE wyprzedzała swoje czasy.

Używana przez armię austriacką w latach 1780-1815.

Każdy żołnierz był wyposażony w ręczną pompkę awaryjną, 2 zapasowe zbiorniki z powietrzem (+1 przyłączony do karabinu) oraz zapas 102 kul:

21 w magazynku, jedna w komorze, 80 w 4 magazynkach po 20 kul, chociaż śmiem twierdzić, że w takim wypadku w karabinie mieściło się ich nie 22 a 21, ale powiedzmy, że wikipedia ma rację.

Energia wylotowa w okolicach 300J - zależy, jakie ciśnienie wytworzyło się w zbiorniku z powietrzem, standardowo było to ponoć 800psi (54.5 Bar), ale niektórzy twierdzą, że można było dociągnąć bez problemu i do ponad 1000psi (68 bar), kaliber 0,46 cala.

Na jednym nabiciu zbiornika z powietrzem można było oddać do 30 skutecznych strzałów. W trakcie bitew zbiorniki z powietrzem były na bieżąco dostarczane strzelcom, co umożliwiało prowadzenie zmasowanego ognia przez długi czasy, już puste napełniano z użyciem specjalnych ręcznych pomp na wozach.
Pantokrator - #gunboners #bron



Wiem, że może nie jest piękna, ale każdy, kto inter...

źródło: comment_tB5tNAbfQdzw3OZLRWiplNpeIKMcrfad.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@donmuchito1992: owszem, wiatrówka, ale konkretnego kalibru i o konkretnej mocy :)

Powinienem był to napisać na samym początku, ale w sumie z opisu można się domyślić, więc chyba nie ma tragedii.

Muszę przyznać, że gdy się o tym wynalazku dowiedziałem, byłem bardzo zaskoczony, bo nijak mi tego typu broń do roku 1779 nie pasowała, a tu proszę.
  • Odpowiedz