Wpis z mikrobloga

Kraków, Rynek Główny - 1902r.
Widać, że obecna ustawa krajobrazowa jeszcze wtedy nie działała, ale nic nie stało na przeszkodzie, aby Brzoska ze walnął paczkomat na środku ;)

W Rynku Głównym: po lewej Kamienica „Na Barszczowem” („Delpacowska”), po prawej Kamienica „Bidermanowska” — 1902 rok.

W latach 1898-1901 w kamienicy „Na Barszczowem” wynajmował pokój Stanisław Wyspiański. Na przełomie lat 1900 i 1901 napisał tutaj „Wesele”.

Oba domy wyburzono po śmierci Stanisława Wyspiańskiego. A później w tym miejscu stanęły nowe budynki...

Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa


#krakow #ciekawostki #starezdjecia #gruparatowaniapoziomu
Pobierz JanParowka - Kraków, Rynek Główny - 1902r.
Widać, że obecna ustawa krajobrazowa jesz...
źródło: comment_1673551297Hs4Q4OuyRIGt9erWwejfyt.jpg
  • 8
@JanParowka: heh zabawne, widać jak zanachronizowali kamienice. W 1902 wyglądały jak miały wyglądać, a dziś wyglądają jak ktoś uznał że powinny wyglądać by wyglądać bardziej historycznie xD
@knur3000: Bo to są wielkie zabytki. O ile pamiętam, tylko te dwie zostały zburzone i zbudowano inne (ale podobne w wyglądzie), kolejne cztery albo pięć spaliły się w pożarze miasta w 1850 roku więc też trzeba było odbudować. Ale większość stoi te pół tysiąca lat, co jakiś czas wprowadzano tylko przeróbki - ale to normalne, gdy dom stoi tyle lat.
@MateuszOM: swego czasu bardzo interesowała mnie architektura :) ale to co napisałam, bez problemu można znaleźć w necie. U mnie wszystko zaczęło się od książek Adamczewskiego, pamiętam zwłaszcza jego "Kraków od A do Z", którą wygrzebałam w biblioteczce rodziców w fatalnym stanie (prawie każda kartka osobno). Facet kochał Kraków, to było widać. Trudno mi coś polecić, bo nie wiem czy interesuje Cię miasto pod takim kątem, jak mnie - bardzo lubię