Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
hej, jest może jakiś dentysta z podpowiedzią?

zaniedbałem trochę chodzenie do dentysty, nie byłem kilka lat. ostatnio jednak poszedłem na wizytę kontrolną na nfz, stomatolog poprosiła, bym wykonał zdjęcie i zrobiła piaskowanie. większość zębów zaleczyłem jako nastolatek, ale okazało się, że plomby mają dziury. wyszło do zrobienia lewo góra 6,7, prawo góra 5,6,7, na dole prawo i lewo 6,7 i górna 2 po lewej no i oczywiście ósemki do wyrwania.
największy problem jest z 6 na dole po lewej stronie, kiedyś mi się ułamała, byłem u dentysty i mi ją zrobili, ale po jakimś czasie pękła. z pękniętym zębem chodziłem kilka lat, nie miałem dolegliwości bólowych i człowiek nie myślał racjonalnie.

na drugiej wizycie (w październiku) stomatolog stwierdziła patrząc na RTG, że może uda się uratować tego zęba, rozwierciła go delikatnie i włożyła lekarstwo na 3 miesiące. powiedziała, żeby po 3 miesiącach wykonać punktowe RTG. przed rozwierceniem nie miałem żadnych dolegliwości bólowych, ale ostatnio miewam lekkie bóle w okolicy tej szóstki, nie nasilają się, gdy się kładę, ani w nocy. zdaję mi się bardziej, że powodowane są jakimś czynnikiem, ale nie zimnem, bo bywa dzień, że nie poczuje żadnego bólu, a bywa, że poczuje lekko tego zęba kilka razy (ból jest znikomy, bardziej chodzi o dyskomfort)

stomatolog na nfz zrobiła mi jednego zęba - górną piatkę (plombą płatną), ale po jego zrobieniu miałem nadwrażliwość na zimno, byłem dwukrotnie na lakierowaniu i dopiero teraz zaczęło przechodzić, pani pół żartem, pół serio powiedziała, że może powinienem wrócić do dentysty do którego kiedyś chodziłem to nie byłoby problemu (dziwna sytuacja, niezręcznie się czułem, bo niby to żart, ale brzmiał trochę poważnie). tak więc zrobiłem i zaleczyłem do teraz 6,7 lewo góra, górna 2, 6,7 prawo góra i w najbliższym czasie zaleczę wszystkie + wyrwę nieszczęsne ósemki.
ale ciągle chodzi mi po głowie ta dolna 6. czy to normalne, że czasem "czuć" ten ząb? czy to raczej wskazuje na leczenie kanałowe? tak jak wyżej, przed lekkim rozwierceniem mi nie dokuczał.
zapuszczam poniżej rtg (przed rozpoczęciem leczenia zębów)
#dentysta #stomatologia #zeby #zdrowie #medycyna

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63bf7acfcdab2baf82040b39
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
hej, jest może jakiś dentysta z pod...

źródło: comment_16735160594xQsfoSBs9NUID1WHdFx4L.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
MesziKoza: @Nerlo_ajcats: panie i panie OP, miałem taką ósemkę, nie taka jak na zdjęciu po prawej, tylko taka jak po lewej, taka pół na pół, niby nie pionowo, niby nie poziomo - można to robić pod narkozą jak się cykasz, ale ja miałem zrobione normalnie, dentysta wali znieczulenie i rwie, tzn szczegółów sobie oszczędze, bo musi rozciąć dziąsło itd itp i nie chce wiedzieć do dzisiaj jak to wyglądało.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: A to nie anatomia to zaciemnienie? Bo o ile ta zmiana wygląda jak zmiany okołowierzchołkowe to z czego wynika analogiczne (choć słabsze i bardziej rozlane) zaciemnienie z drugiej strony, tam nie ma żadnego zęba głęboko leczonego
  • Odpowiedz
OP: byłem dziś u dwóch dentystów, u tego co prywatnie leczę zęby i u tego, który nakładał lekarstwo. u tego drugiego zrobiono mi punktowe zdjęcie rtg i stomatolog powiedziała, że jest na styk, ale skoro lekko boli to nie jest martwy. pytała czy reaguje źle na ciepło, ale nie mam takich reakcji.
powiedziała, żebym odbudował tylną ściankę zęba i wtedy rozgrzebał to i podejmie się decyzje czy trzeba robić kanałowe.
co do bólu jeszcze, to bardziej czuje, że jest ząb, niż ból oceniłbym go w skali 10 na 1/2, na ogół go nie czuje, chyba, że skupie się na tym zębie. dziwne jest to, że póki nie miałem tego lekarstwa, nie miałem żadnych dolegliwości. a co do tego czarnego, mówiła właśnie, że tak mam, bo występuje to po dwóch stronach, a prawa dolna 6tka nie jest w mocno złym stanie
@affairz tak, będę niedługo wyrywał 8 i wtedy się tym zajmę
  • Odpowiedz
OP: @affairz reakcja na zimno jest, jak wezmę do buzi zimna wodę i na lewą stronę to czuje pociągnięcie, na ciepło brak. koloru, również nie zmienił. miałem na nim małą brązową plamkę, ale mam nadzieje, że będzie podobnie jak z dwójka, na której z tyłu miałem dużą plamę, a okazała się powierzchowna
@SkrytyZolw dziś po punktowym rtg zauważyła to, ale powiedziała, że na panoramie mam tak po dwóch stronach
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: nie, nie ma szans żeby była zmiana zapalna przy korzeniu, a ząb był żywy.

Ja nie widzę takiej zmiany pezy drugiej szóstce, ale no nie upieram się. A żywotność tego zęba ktoś Ci badał, stukał w niego?

Ja bym zrobiła tomografie CBCT, bo na zwykłych zdjęciach wiele rzeczy się "ukrywa". A CBCT to zdjęcie 3d, uwidaczniające zęba i jego okolicę z każdej strony, w każdym przekroju.
  • Odpowiedz
OP: @SkrytyZolw jak stomatolog rozwiercała mi go do włożenia tego lekarstwa to byłem bez znieczulenia i było czuć zęba, właśnie chyba, jak będę odbudowywał tę tylną ścianę to wtedy zrobią jeszcze test żywotności.
jeśli wyjdzie, że ząb żyje, co w takim wypadku? czy go normlanie zaleczać, czy spróbować jeszcze czegoś co pobudzi miazgę? widziałem, że pisałaś wcześniej o jakiś Biodentine, średnio wiem co robić, bo jeśli jest szansa uniknięcia kanałówki,
  • Odpowiedz
reakcja na zimno jest, jak wezmę do buzi zimna wodę i na lewą stronę to czuje pociągnięcie, na ciepło brak


@AnonimoweMirkoWyznania: reakcje zęba bada się punktowo. czyli przykładasz chlorek etylu do TYLKO TEGO ZĘBA. ew. wersja domowa: kostkę lodu. robisz to tak, żeby to był jedyny ząb mający styczność z bodźcem, jeśli jakikolwiek inny ząb ma styczność wówczas test jest bez sensu.

generalnie stomatolog powinien Ci wykonać pełne badanie:
- chlorkiem na zimno, to jest mówiący najwięcej test. jeśli ząb nie reaguje
  • Odpowiedz
OP: @affairz jutro spróbuje z tą kostką lodu, postaram się jak najszybciej zajechać na ten test żywotności i zapytam, czy robią tam odbudowę w koferdamie, czy to jest dodatkowo płatne czy to już standard? bo przyznam, że tam gdzie chodzę to tego się nie używa, a patrząc na ceny u innych dentystów nie wiele się różnią.
mieszkam w mieście wojewódzkim i widzę, że u niektórych stomatologów jest mta / biodentine
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:
1. decydowanie o zębach w oparciu o CRP i/lub OB jest bez sensu. możesz mieć ząb martwy od bardzo dawna i parametry krwi w normie. nawet jeśli może tu być jakiś związek to tego się w ten sposób nie diagnozuje
2. po pierwsze chcesz ustalić czy ząb jest żywy, to warunkuje dalsze leczenie. w pierwszym poście było że boli i nasila się jak leżysz - to sugeruje, że jest
  • Odpowiedz
OP: @affairz

ale ostatnio miewam lekkie bóle w okolicy tej szóstki, nie nasilają się, gdy się kładę, ani w nocy

@SkrytyZolw
napisałem, że się nie nasila, w poniedziałek podzwonię po gabinetach i spytam, który odbudowuję koronę w koferdamie, bo i tak muszę to zrobić niezależnie czy jest to zapalenie. skupie się na tym gabinecie, który oferuje biodentine.to jakaś lepsza substancja, niż tlenek cynku? bo on chyba nie cofnął mi miazgi. martwię się tylko, że trafie na gabinet, który za wszelką cenę będzie chciał naciągnąć na jak największe koszty.
jak wcześniej wspominałem, na końcówce zębiny jest mała brązowa plamka, więc nie wiadomo jak głęboka jest. więc jak to ma wyglądać, oni zaczną to rozwiercać w przypadku, gdy ząb żyje czy jak? jeszcze ostatnie pytanie co w przypadku, gdy jest płytka, a co gdy głęboka? czy jest możliwość, że jak lekko nachodzi na miazgę, to da
  • Odpowiedz