Wpis z mikrobloga

Pół roku temu kupiłem dysk SSD GOODRAM PX500 (M2 NVMe), wszystko pięknie, system postawiony i działało aż kilka dni temu, gdy nie było mnie przy PC (ale był włączony, coś w tle leciało) zresetował się i powitał mnie ekran "Reboot and Select proper Boot device", jak się okazało system/bios nie widzi już mojego dysku.

Przy włączeniu komputera świeci na dysku czerwona dioda, więc zakładam, że to nie problem z płytą główną (chyba, że to informacja o błędzie - nie pamiętam, jak było wcześniej, ale w instrukcji nie widzę nic na ten temat więc raczej nie), muszę ogarnąć jakiś inny komputer i sprawdzić czy tam będzie działać, ale chyba półroczny dysk nie powinien odmówić posłuszeństwa? ( ͡° ʖ̯ ͡°) Może znacie jakąś inną potencjalną przyczynę (zakładając, że dysk jednak dalej jest sprawny)?

Na szczęście backup istotnych danych mam, ale jednak wolałbym odzyskać wszystko z niego xd

Płyta główna - msi b450-a pro

#pomocy #kiciochpyta #hardware #komputery #nvme #m2
  • 6
  • Odpowiedz
@testosterone_enanthate: Masz nauczke niestety. Zglos sie do Goodrama - niepowinni robic problemu. Ja NVMe nie ufam za grosz. Ale no dysk raczej zlom.

Goodramow mam w sumie w kompach i dyskach sieciowych 9 - same "klasyczne" SSD. Z zadnym nigdy nie bylo problemu a kilka ma juz po 3-4 lata ( albo lepiej o ile sie nie myle ).
  • Odpowiedz
@testosterone_enanthate:

To dziwne, że Twój dysk SSD nagle przestał być widoczny dla systemu/BIOSu po pół roku użytkowania. Jednym z powodów, dla których dysk może przestać być widoczny, jest problem z kablem lub gniazdem, który łączy dysk z płytą główną. Mogło również dojść do problemów z firmware'em dysku, co uniemożliwiło jego poprawne działanie.
Jeśli czerwona dioda na dysku świeci, oznacza to, że dysk jest włączony i podłączony do zasilania, ale nie jest
  • Odpowiedz
@JKRecovery_pl: Nie jest to standardowa sytuacja.

Wina kontrolera, to raczej nie jest. Gdyby to była wina dysku, to byłby widoczny, ale np. z zmniejszoną pojemnością.
Dotyczy dysków przed aktualizacją firmware kontrolera, których bardzo dużo jest na rynku, ponieważ od samego początku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Sprawdź (jeżeli masz możliwość) poprawność działania Twojego złącza M.2 w płycie głównej lub za pomocą jakiegoś adaptera do PCIe NVMe, jeżeli taki posiadasz. Na pewno się
  • Odpowiedz