Wpis z mikrobloga

Dzień 92

Świadek: Ribbentrop bezwolnym narzędziem Hitlera

Na środowym posiedzeniu swój dalszy ciąg miało przesłuchanie Adolfa von Steengrachta, byłego sekretarza stanu. Świadek został zapytany o znajomość z oskarżonym von Papenem. Jak twierdzi, ten był zwolennikiem rozwiązań pokojowych, co rodziło konflikty z Hitlerem, który poczytywał to za słabość i ostro krytykował. Von Papen miał także twierdzić, że póki Fuhrer pozostaje u władzy, nie może być mowy o jakichkolwiek negocjacjach w sprawie zakończenia wojny.

Na pytanie prokutora brytyjskiego świadek twierdzi, że Ribbentrop nigdy nie przemawiał podczas zebrań partyjnych ani też nie uczestniczył w manifestacjach.

Świadek w dniu wcześniejszym twierdził, że on oraz oskarżony Ribbentrop byli przeciwnikami polityki antyżydowskiej, mieli nawet doprowadzić do odwołania kongresu antyżydowskiego zaplanowanego w Krakowie na rok 1944. Prokurator przytacza raport ze spotkania Ribbentropa z Hitlerem w sprawie węgierskich żydów i ich dalszego losu. Były minister spraw zagranicznych Rzeszy radzi, aby ich eksterminować lub umieścić w obozach koncentracyjnych. Zmieszany świadek nieudolnie broni swojego byłego przełożonego twierdząc, że te słowa to wina hipnotyzującego wpływu Hitlera, w którego rękach ten zmieniał się w bezwolne narzędzie robiące wszystko, co tylko rozkazał wódz Rzeszy.

Następnie pada pytanie o kontakty z Watykanem i wiedzę oskarżonego na temat prześladowań kościoła katolickiego. Na jaw wychodzi kłamstwo świadka na temat jego wiedzy o obozach koncentracyjnych. Ten przyznaje w końcu, że m.in. dzięki listom protestacyjnym wysyłanym ze stolicy apostolskiej miał pewną wiedzę na temat tego, co dzieje się na ich terenie.

Po zwolnieniu świadka obrońca Ribbentropa przedstawia serię nowych dokumentów, trwa to już do końca tego dnia.
***********
W kuluarach norymberskiego sądu krążą plotki, jakoby prokurator amerykański wypowiedział się za osądzeniem przed trybunałem także magnatów przemysłowych. Chodzi tutaj choćby o zakłady Kruppa, IG Farben itd.

#norymberga #procesynorymberskie #historia #necrobook
  • Odpowiedz