Wpis z mikrobloga

@Pabick: Ukraina prosiła o nie jeszcze przed wojną, ale USA odmówiło. W lipcu oglądałem film niby ze szkolenia Ukraińcow na A-10, ale nie wiem na ile był legitny. Wczoraj natrafiłem na artykuł z grudnia, gdzie było opisane, że Amerykanie chcą zaadaptować A-10 na potrzeby działań na Pacyfiku.

USA może też stwierdzić, że z celami, do których został stworzony ten samolot, Ukraińcy doskonale sobie radzą i wprowadzanie go na to pole walki
Ciekawe, czy na filmach z Ukrainy uszłyszymy kiedyś ten legendarny dźwięk. ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Nitro_Express: to ma szansę skutecznego działania jedynie wtedy, gdy wroga opl nie istnieje. Lata nisko, powoli, znakomity cel nawet dla Strzał. Więc szczerze wątpię.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dzangyl: niski przelot plus wczesniejsze przyduszenie OPL HARMami. A VSHORAD A10 maja szanse przetrwac, do tego zostaly stworzone. Sadze tez, ze piloci podjeliby ryzyko.
@Ja-qb: trudna sprawa. Ruska OPL to jedna z najsilniejszych jeśli tylko ją dobrze rozwiną. Ten samolot jest bardziej do konfliktu asymetrycznego, gdzie przeciwnik nie ma silnej OPL. Ale w sumie ja się nie znam :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@dzangyl: A10 stworzono do zwalczania radzieckich kolumn pancernych przy duzym wysyceniu OPL. Dlatego to latajacy czolg :)
Byloby trudno go uzyc, wysokie ryzyko, jednak nie sadze, zeby bylo to niemozliwe lub bezsensowne. Zwlaszcza, gdyby byl jednym z elementow szerokiego spektrum oddzialywania na dany teren - HARMy, drony, etc
@dzangyl: A10 stworzono do zwalczania radzieckich kolumn pancernych przy duzym wysyceniu OPL. Dlatego to latajacy czolg :)


@Ja-qb: @Nitro_Express: stworzono je w doktrynie zakładającej dominację w powietrzu i efektywne wyłączenie OPL. Stworzono je w czasach, gdy pojedynczy żołnierz nie posiadał środków do efektywnego zwalczania takich samolotów. UA potrzebne są F-16 a nie A-10brrrrrrrrttttttt
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Mistrz_Motyl: masz racje.
Co nie zmienia faktu, ze chcialbym zobaczyc sensowne i skuteczne uzycie A10 na wojskach rosyjskich :) Przyznasz, ze przed przejsciem na emeryture "Guźcom" nalezy sie troche zabawy i uzycie ich w sposob, do ktorego zostaly stworzone ;)
@KaiserBrotchen: Bez panowania w powietrzu to A-10 to samobójstwo.
Generalnie te samoloty mogą się jednak jeszcze kiedyś przydać, bo nie wiadomo jak technika wojskowa się rozwinie. Tak samo było z Gepardami, niby jeszcze niedawno sądzono że sprzęt już bezużyteczny na polu walki, ale w chwili kiedy pojawiły się drony nagle dostał drugie życie. Być może będzie też tak z A-10, że coś nowego się pojawi na polu walki co te samoloty
Bez panowania w powietrzu to A-10 to samobójstwo.


@Pabick: zdaję sobie z tego doskonale sprawę. Obecnie tam każdy samolot jest samobójstwem. Nad Ukrainą praktycznie nic nie lata, ani ukraińskiego ani rosyjskiego. Obydwie strony mają zbyt silną obronę przeciwlotniczą w stosunku do lotnictwa. Dlatego nigdy nie będzie żadnego przekazania F-16 i innych zachodnich samolotów. Nawet pomijając pilotów, pojawia się problem obsługi naziemnej. Nie da się w parę miesięcy wyszkolić mechaników, którzy będą