Wpis z mikrobloga

Potrzebuję waszej porady. Jechałem z rodziną na pogrzeb, na wysokości chyba Sanoka zdjął mnie z drogi nieoznakowany radiowóz. Okazało się, że zrobił mi zdjęcie mierząc jednocześnie prędkość - wynik 82 km/h w terenie zabudowanym. Ogółem okej, ale miałem ustawiony tempomat na 80 km/h w pełni sprawnym samochodzie, gdzie niejednokrotnie sprawdzałem faktyczną prędkość choćby z GPS w stosunku do cyfrowego licznika. Podobno błąd pomiaru takim radarem to aż do 3 km/h, co u mnie zmienia wymiar kary aż o połowę - 400 zamiast 800 zł. Policjanci nie byli skorzy do wysłuchania moich argumentacji, mandat przyjąłem.
Czy istnieje możliwość i sens składania odwołania do sądu? Wraz z pełnym opisem. Ktoś podpowie, czego mogę się spodziewać?

#policja #mandat #prawo #samochody
  • 22
  • Odpowiedz
  • 0
@qmato: @Karoleer: przecież przyjęcie mandatu nie kasuje prawa do możliwości odwołania się od niego w terminie do 7 dni. Odwołując się stajemy się w takiej samej sytuacji jak podczas nieprzyjmowania mandatu. A ja pytam o realny sens tego przedsięwzięcia, proszę nie o gdybanie i zgadywanie tylko odpowiedzi osób, które mają trochę wiedzy lub doświadczenia w temacie
  • Odpowiedz
@Sszymon: Jak dla mnie to jak najbardziej idź i przed sądem z pełną powagą powiedz że ustawiłeś tempomat na 80 w zabudowanym czyli z góry z pełną premedytacją miałeś zamiar tę dopuszczalną prędkość przekroczyć. Podpowiem, że na 800 to się nie skończy, o ile nie odbiorą Ci uprawnień tymczasowo za celowe stwarzanie zagrożenia.
  • Odpowiedz
@burnthefires:

Podpowiem, że na 800 to się nie skończy, o ile nie odbiorą Ci uprawnień tymczasowo za celowe stwarzanie zagrożenia


niezbyt ogarniasz realia i zasady procesu wykroczeniowego, prawda?
  • Odpowiedz
  • 0
@Mave: No i mam możliwość się odwołać, jeszcze raz - pytam o dalszą drogę, wykopki zgadujące - spekulujące - i nie wiedzące proszeni #!$%@?ć
  • Odpowiedz
@Sszymon skoro wiesz lepiej niż osoby które codziennie zarabiają na znajomości prawa na chleb i ci tu odpisały to czego oczekujesz? Nie masz już możliwości skutecznego odwołania w tym stanie faktycznym skoro przyjąłes mandat. Sytuacje w których możliwe jest uchylenie mandatu zasadniczo masz w art. 101 kodeksu post. o wykroczeniach i zadna z tych sytuacji nie ma tutaj miejsca.
  • Odpowiedz
@Sszymon: Przyjąłeś mandat = przyznałeś się do winy. Odwołanie poskutkowało by jedynie, gdy mandat byłby nałożony za coś co nie jest wykroczeniem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sszymon: możliwość odwołania się w ciągu siedmiu dni to pułapka, bo brzmi fajnie, ale w praktyce to zupełnie co innego niż nie przyjęcie mandatu. Skutecznie odwołać się można w bardzo niewielu przypadkach i to czy nie jesteś pewny czy popełniłeś takie wykroczenie do nich nie należy. Nawet potrafi to nieuczciwie wykorzystywać policja - "doradzają" przyjąć mandat, bo przecież można się odwoływać.
Już pomijając szczegóły tej sprawy, to po przyjęciu niewiele można
  • Odpowiedz