Wpis z mikrobloga

no nie wiem, Polska musiałaby mieć sto razy słabszą obronę przeciwlotniczą niż Ukraina? A wróć, przecież ma sto razy słabszą.


@tomtom666: Nie patrzyłbym na efektywność obrony przeciwlotniczej przeliczając liczbę wyrzutni. Polska już od 2014 pracuje nad modernizacją swojej obrony przeciwlotniczej (choć Macierewicz dużo tutaj #!$%@?ł i opóźnił proces jak zresztą ze wszystkim czego dotykał ten ruski szpion). Docelowo nasza obrona powinna stać znacznie powyżej możliwości tej ukraińskiej.

Główny problem o którym
  • Odpowiedz
@eloyard: to jest program, w którym póki co nie ma żadnych pewników, nie wiadomo nawet, jakich rakiet chcą używać, ale dalej mowa jest o 30 wyrzutniach, gdy dla porównania Ukraina miała wyrzutni 400. Przecież tu wystarczy jedna akcja dywersyjna oddziału komandosów, albo jedno szczęśliwe trafienie rakietą, żeby wyłączyć obronę plot na połowie kraju. Można też po prostu zrobić atak na wysycenie, 30 tanich dronów i za nimi 2-3 porządne rakiety, system
  • Odpowiedz
@tomtom666: odpływasz...

nie wiadomo nawet, jakich rakiet chcą używać


dla Wisły jest mowa o PAC-3 https://defence24.pl/sily-zbrojne/pac-3-mse-przeciwrakietowy-orez-wisly

dla Narwi CAMM a potem CAMM-ER

dla Pilicy/Popradu Grom/Piorun

ale dalej mowa jest o 30 wyrzutniach, gdy dla porównania Ukraina miała wyrzutni 400


No i odpisałem, że po 1 mowa o generacyjnej przepaści między systemami (jeśli chodzi o wykrywanie, efektory, współdzielenie informacji i zarządzanie całością systemów o różnych efektorach), to raz.
Dwa, inne ukształtowanie bronionego
  • Odpowiedz
@eloyard: a czytasz co ja napisałem? System dobrze działa na papierze, ale wystarczy, że zawiedzie jeden element i wszystko się wali. Przykładowo, żeby skutecznie obronić się przed atakiem wysycającym, wszystkie systemy krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu muszą być w jednym miejscu w jednym czasie. Wystarczy że padnie jedna wyrzutnia średniego zasięgu, wszystkie krótkiego i bardzo krótkiego są zostawione na pastwę celów które zwalczysz tylko średnimi.

Co gorsza, patrioty mogą w praktyce
  • Odpowiedz
@tomtom666:

a czytasz co ja napisałem? System dobrze działa na papierze, ale wystarczy, że zawiedzie jeden element i wszystko się wali.


Każdy system się wali jeśli zawodzą jego elementy. Nie ma jednego elementu którego rozwalenie mogłoby położyć cały system oplot z tego co widzę.

Przykładowo, żeby skutecznie obronić się przed atakiem wysycającym, wszystkie systemy krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu muszą być w jednym miejscu w jednym czasie.


KAŻDY, podkreślę, KAŻDY system
  • Odpowiedz
Każdy system się wali jeśli zawodzą jego elementy. Nie ma jednego elementu którego rozwalenie mogłoby położyć cały system oplot z tego co widzę.


@eloyard: jezu... system opiera się na OŚMIU wyrzutniach, mogących zniszczyć wrogi samolot lub pocisk. Ośmiu. Reszta ma głównie chronić te osiem wyrzutni. Dla porównania, ruskie mają 160 wyrzutni typu Iskander. A gdzie kalibry, samoloty, gdzie kindżały?

W momencie gdy niszczone są te wyrzutnie, nawet nie wszystkie, ale te
  • Odpowiedz
@tomtom666:

jezu... system opiera się na OŚMIU wyrzutniach, mogących zniszczyć wrogi samolot lub pocisk. Ośmiu. Reszta ma głównie chronić te osiem wyrzutni. Dla porównania, ruskie mają 160 wyrzutni typu Iskander. A gdzie kalibry, samoloty, gdzie kindżały?


https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1452397%2Cco-wejdzie-w-sklad-systemu-obrony-powietrznej-wisla-trwaja-testy-elementow

https://defence24.pl/polityka-obronna/wisla-i-patrioty-za-475-mld-dolarow-kontrakt-podpisany

https://defence24.pl/sily-zbrojne/polska-konfiguracja-systemu-patriot-z-ibcs-analiza

System to 8 wyrzutni? Czy bateria to 8 wyrzutni?

W momencie gdy niszczone są te wyrzutnie, nawet nie wszystkie, ale te 2 które mają chronić dany region kraju, praktycznie nie mamy obrony
  • Odpowiedz
@eloyard: no jakby Ukraina zrobiła to co Polska, czyli oparła swoją obronę na 4 wyrzutniach, zamiast na ponad 400, to pewnie ruskie w 3 dni byliby w Kijowie.

Dobra, teraz widzę, że tych wyrzutni chcą kupić aż 16. No, to dwa razy więcej. Ale dalej za mało, żeby cokolwiek realnie zdziałać, a co najważniejsze, nie mamy tego, chcemy mieć.
  • Odpowiedz
@tomtom666: skąd wziąłeś te #!$%@? 4 wyrzutnie? Chłopie. 16? 16 to był pierwszy etap z 2018 roku - 2 baterie, zalinkowałem od #!$%@? artykułów...

Teraz masz już procedury o kolejnych 6 baterii.
  • Odpowiedz
@eloyard: to były rozmowy z 2018 roku, a nie "zakończony pierwszy etap", nie mamy póki co żadnej wyrzutni typu patriot. Nawet jednej, nie licząc tego co było pożyczone na przyjazd prezydenta USA.

Pokręciłem, faktycznie, nie mamy 4 wyrzutni tylko... 6. Problem w tym, że to wyrzutnie S-200, technologia z lat 60.

No i dalej masz nie rozwiązany problem tego, że musisz chronić cele na linii frontu, a do tego patriotopodobne się
  • Odpowiedz
@tomtom666:

to były rozmowy z 2018 roku, a nie "zakończony pierwszy etap", nie mamy póki co żadnej wyrzutni typu patriot. Nawet jednej, nie licząc tego co było pożyczone na przyjazd prezydenta USA.


I tak i nie. Mamy, ale nie złożona. Do końca roku miała być złożona, ale działać ma dopiero od 2024. Tak to wygląda z nowoczesnym sprzętem. Trzeba było zamówić 10 lat wcześniej. ¯\_(ツ)_/¯

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8551078,patrioty-w-polsce-bateria-systemu-patriot.html

Pokręciłem, faktycznie, nie mamy 4
  • Odpowiedz
@eloyard: Przeczytaj jeszcze raz ostatni artykuł, który wkleiłeś. Tam masz wypisane, co ma chronić Narew. Jak byk stoi, że to system stacjonarny, służący obronie głównie wyrzutni systemu Wisła, a także lotnisk i innych celów strategicznych. W dalszym ciągu słowa nie ma o tym, jak niby mamy chronić himarsy na linii frontu. Do tego potrzeba systemów mobilnych, które przemieszczają się wraz z wojskiem.

To są dwa kompletnie różne cele, wymagające innych rozwiązań.
  • Odpowiedz
@tomtom666:

Przeczytaj jeszcze raz ostatni artykuł, który wkleiłeś. Tam masz wypisane, co ma chronić Narew. Jak byk stoi, że to system stacjonarny, służący obronie głównie wyrzutni systemu Wisła, a także lotnisk i innych celów strategicznych. W dalszym ciągu słowa nie ma o tym, jak niby mamy chronić himarsy na linii frontu. Do tego potrzeba systemów mobilnych, które przemieszczają się wraz z wojskiem.


W artykule mamy:

Po co nam przeciwlotnicza broń krótkiego
  • Odpowiedz
@eloyard: jezu... zmęczyłem się już tym, zostańmy na tym, że masz bardzo dużo celnych punktów w swoim rozumowaniu, a ja mam ciekawą lokalizację którą właśnie namierzyłem LIDARem i idę zobaczyć co tam jest.
  • Odpowiedz