Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie o pociągnięcia prądu do działki. Mam działkę przy drodze publicznej, w której nie ma żadnych mediów. Najbliższe są w drodze oddalonej od mojej działki ok 200m.

Pan z PGE powiedziała że mogą mi zrobić prowizoryczny prąd na plac budowy,.ale to będzie sporo kosztować (trzeba postawić słupy). Prąd do domu mieszkalnego mam wg harmonogramu dopiero przewidziany na 2024.

I mam kilka pytań laika:
- czy PGE nie ma obowiązku za swoje pieniądze doprowadzić prądu do dzialki?

- czy jeśli rzeczywiście to inwestor za to płaci, to jest to nieuniknione, bo jak nie zapłacę teraz to i tak będę musiała zapłacić jak chce mieć prąd w domu (wiem, że na czas budowy można np posiłkować się agregatem. Sąsiadów niestety brak, więc z nimi się nie dogadam)

#budownictwo #budowadomu #energetyka
  • 14
z jakiej paki? Koszt przyłącza zawsze ponosi klient. Dlatego działki uzbrojone/z mediami tuż obok są bardziej wartościowe.


@goferek: tak mi ktoś powiedział i staram się to zweryfikować. Niestety gdzie nie wygooglam to skupiają się tylko na działkach gdzie prąd jest już w ulicy i jedynie chodzi o przyłącze
@goferek: "Jednak zgodnie z prawem, gdy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, działki określone jako budowlana powinny mieć zapewnioną możliwość przyłączenia do mediów, w tym do sieci elektroenergetycznej. W rzeczywistości oznacza to najczęściej, że sieci przebiegają w ulicy i właściciel działki sam musi ponieść koszty oraz załatwić formalności związane z doprowadzeniem mediów do działki. "

Myślę że to te przepisy mój znajomy miał na myśli. Moja działka niestety planu
@goferek: pewnie masz rację.. gubię się w tym. W piśmie od PGE mam określony koszt opłaty przyłączeniowej na jakieś 70pln, teraz pan w PGE mi mówi o znacznie poważniejszej kwocie. Kompletnie tego nie czaję.
czy PGE nie ma obowiązku za swoje pieniądze doprowadzić prądu do dzialki?


@krotka_pilka: płacisz zryczałtowane opłaty za przyłącze.

Pan z PGE powiedziała że mogą mi zrobić prowizoryczny prąd na plac budowy


@krotka_pilka: zapłacisz za ten prąd jak za mokre zborze. Gdzieś po 6 miesiącach przeciętny agregat będzie tańszy, po roku już porządny( ͡° ͜ʖ ͡°)

czy jeśli rzeczywiście to inwestor za to płaci, to jest to
@Bad_Wolf: > zapłacisz za przyłącze tymczasowe raz, drugi raz zapłacisz za docelowe

Czekaj, nie rozumiem chyba pojęć.
Przecież jak już raz pociągną mi prąd z głównej drogi do działki, to on już jest w drodze przy mojej działce. To czemu potem ponownie, jak już będzie dom, musiałabym płacić?

Z tym agregatem też mi ktoś polecał. Kupić, pobudować się, a potem sprzedać. Bo ponoć ten koszt prądu jak masz taryfę budowlana jest
Przecież jak już raz pociągną mi prąd z głównej drogi do działki, to on już jest w drodze przy mojej działce. To czemu potem ponownie, jak już będzie dom, musiałabym płacić?


@krotka_pilka: podciągną ci prąd na "krzywy ryj" po czym się da. Są w stanie to zrobić jako instalację tymczasową z pominięciem pewnych zawiłości prawnych. To się nazywa instalacja tymczasowa na czas budowy.

Do domu podciągną ci już instalację docelową najprawdopodobniej
@Bad_Wolf: widzę że się kolega zna:)
To jeszcze jedno pytanie. Jak ma się ich cena z warunków technicznych przyłącza gdzie koszt opłaty przyłączeniowej plac budowy wycenili na ok 70 PLN, a domu1200pln. To jest tak jak pisałeś ryczał i potem może się okazać że dopłaty jest 10k?

No i jeszcze jedno pytanie, jeśli ja już podpisałam umowę na to przyłącze prowizoryczne, to nie ma już odwrotu czy mogę mimo wszystko z
To jeszcze jedno pytanie. Jak ma się ich cena z warunków technicznych przyłącza gdzie koszt opłaty przyłączeniowej plac budowy wycenili na ok 70 PLN, a domu1200pln. To jest tak jak pisałeś ryczał i potem może się okazać że dopłaty jest 10k?


@krotka_pilka: płacisz od metra i kW mocy przyłączeniowej. Opłata jest zryczałtowana. Cena zależeć będzie od odległości i mocy.

No i jeszcze jedno pytanie, jeśli ja już podpisałam umowę na to
@krotka_pilka: jest tak jak @Bad_Wolf pisze z tym budowlanym a potem docelowym przyłączem.

Ponadto sprecyzuję, docelowe przyłącze - do 200 m masz stałą cenę, niezależną od odległości, a zależną tylko od mocy przyłącza (to jest to 1200 zł o których pisałaś, pewnie przyłącze mniej niż 14 kW). To są kwoty rzędu 1000-2000 zł. Ja płaciłam bodajże 1600 zł za 18 kW parę lat temu. Jeżeli jest mniej niż 200 m to
@krotka_pilka: 200m nie mam(35m skrzynka od działki) i droga prywatna zamiast publicznej ale sam koszt właściwego przyłącza w Tauronie pokrywam. Co do prądu budowlanego to mi po prostu wskazali do której skrzynki się podłączyć i 72zl za wniosek i obsługę. Resztę sam ogarniałem