Wpis z mikrobloga

Potrzebuje pomocy z identyfikacją wąskiego gardła/problemu.
Kopiuje pliki z PC na #nas #synology ds1821+ po LAN (1GbE).
Plik w rozmiarze 100 Gb wiec nie male pliki a leci po jakies 40 MB/s.
Na PC kopiuje z dysku talerzowego (Toshiba Enterprise MG300 16 TB) na SHR1 z 4 dyskow talerzowych po stronie Synology.
Probowalem kopiowac z PC HDD -> NAS HDD; PC NVMe -> NAS SSD i predkosci sa bardzo podobne
Odczyt w benchmarku na PC to 186 MB/s dla plikow 1 GiB. Inny dysk jedna probka 64 GiB 164 MB/s.
Kopiowanie lokalnie HDD -> NVMe leci jakies 210 - 230 MB/s z dipami do 130MB/s co jakis czas.
Probowalem tez kopiowac NVMe -> Laptop NVMe po sieci i predkosci podobne
Probowalem mniejszy plik (5 GB) PC -> NAS i to samo.
Kopiowanie pliku 10 GB z Laptopa NVMe na Nas HDD leci z 85 MB/s.
PC/NAS/Laptop sa wpiete do tego samego switcha gigabitowego kablami Cat 6 albo wyzej.
Problem zauwazylem kilka dni temu ale to nie znaczy ze go nie bylo wczesniej - znaczy to jednak ze restart nie pomaga.
W resource monitor nic ciekawego sie nie dzieje, oprocz kopiowania wlasciwie minimalna aktywnosc na dysku, to samo jesli chodzi o siec.
Zwazywszy na to ze laptop/nas kopiuje szybciej pomyslalbym ze cos z #siecikomputerowe ale nie mam pomyslu co?
#pcmasterrace
  • 23
@2YT4U: Wylaczone Jumbo Frames ale zarowno na PC i Laptopie wiec o ile faktycznie to moze dobry pomysl na ktory musze zerknac, nadal nie rozwiazuje to tematu - dlaczego z laptopa kopiuje szybciej.
Edit: Tak czy siak dzieki bo przyspieszylo na PC do 80 MB/s okolo
Edit2: Teraz na laptopie leci jakies 47 MB/s pomimo tego ze tez wlaczylem Jumbo Frames na 9k -.-
@crazy_wolf: Powiedzialbym ze zblizona predkosc ~85 MB/s bezposrednio. Netgear GS308E.
Moze troche szybciej bo przez switch leci blizej 75 MB/s. Sprobuje sie do niego zalogowac i zerknac w ustawienia ale admin panel jest tak tragicznie powolny ze mi sie odechciewa.
@kwantowykocyk: Generalnie to jest tak, że prędkość 1Gb/s (czyli do 112MB/s rzeczywistego transferu w LAN przy protokole SMB) to nie jest coś nadzwyczajnego. Nawet przy wyłączonych ramkach jumbo. Warto by sprawdzić za pomoca iperf-a co da radę wycisnąć bezpośrednio pc - nas, pc - laptop i laptop - nas. Prawdopodobnie przyczyna leży gdzieś w samym PC, i może też po trochę switcha (netgear to nie jest moja ulubiona marka). Karta sieciowa
@crazy_wolf:
PC -> NAS via switch 749 Mbit/sec
PC -> NAS bezposrednio 647 Mbit/sec
Laptop -> via switch NAS 641 Mbit/sec
Laptop -> via switch PC 601 Mbit/sec

Sterowniki jestem prawie pewien ze te ktore Windows sobie sam zainstalowal.
Ale teraz patrzac na te liczby juz w ogole nie wiem czego sie chwytac.
A jeszcze jedno pytanko. Masz zainstalowany jakiś antywirus na tych komputerach, czy z wbudowanego defendera korzystasz? Chociaż na iperf nie powinno to mieć znaczenia.
@kwantowykocyk: Po Realteku wiele bym się nie spodziewał ale powinien wyciągać te 70/80 MB/s bez ramek jumbo.
Intel powinien ci iść z pełnym 112 MB/s chyba że coś bardzo nie teges z kablem masz.
Zobacz jeszcze iperf LAP -> NAS z pominięciem switcha.
@kwantowykocyk: A może Ty masz po prostu bardzo słabe te komputery jakieś. Jakie masz tam CPU? Jaki parametr iperf dla klienta i serwera stosujesz? Bo to też dość ważne.
Generalnie bez jumbo frames spokojnie i 10Gb/s da radę wycisnąć po SMB (o ile obie strony mają odpowiednie podzespoły).
@kwantowykocyk: spoko ten transfer. U mnie nawet na dysku w kieszenie z USB i podłączonym po USB do routera mam ponad 100 MB/s (LAN) do PC na zintegrowanym realteku z mobo.

Jaki masz router? Przypuszczałem, że to on jest słabym ogniwem, ale pisałeś, że "PC -> NAS bezposrednio 647 Mbit/sec". Jakie i ile masz dysków w NAS? Jaki masz dokładnie przewód ethernetowy i czy sprawdzasz wszystko na tych samych przewodach?