Wpis z mikrobloga

@BlackiLacki: Po prostu konkurencja jest większa. A czy trudniejsza? Kiedyś w Polsce zdobycie komputera było trudne, pomijając serwery. Nie było technologii, która pozwalała na szybkie tworzenie aplikacji, Wordpressów, a php było w wersji 4, gdzie obiektowość leżała i kwiczała. Z technicznego punktu widzenia zatem jest prościej, ale to powoduje, że zanim zdążysz wpaść na pomysł aplikacji okazuje się że masz 100 konkurentów, którzy już taką mają (pomijając wielkich gigantów na lokalnym
@BlackiLacki: tak. w dodatku nie podbije milionów użytkowników i nie przebije konkurencji, ktoś kto idzie na skróty typu React Native - takie jest moje spostrzeżenie po pracy wokół masy różnych startupów mniejszych większych
@unnamedKiller: Jest trudne, wiadomo, ale nie jest trudniejsze niż 15-20 lat temu. Teraz jest dużo łatwiej. Nawet UI często nie musisz samemu tworzyć, tylko wchodzisz na themeforest i masz pierdylion gotowych szablonów za mniej niż 20$. Tutaj przykłady szablonów opartych o Bootstrap dla ecommerce https://themeforest.net/category/site-templates/retail?term=bootstrap W sam raz na start. Jak już się dorobisz to możesz sobie zatrudnić frontend developera i UX designera to rozwijania tego dalej.
Tworzenie aplikacji teraz jest prostsze, w tym nie ma dyskusji. Ale połączenie braku oryginalnych pomysłów, multum narzędzi do wyboru i mam wrażenie większego wyindywidualizowania ludzkiego, to czynniki które utrudniają tworzenie takiego startup'owo-komercyjnego oprogramowania na mobilki. A kwestia tego czy wybierze się RN, Flutter, Kotlina czy Swifta to kwestia tylko i wyłącznie tego jak chcesz lub nie chcesz pozyskać fundusze na rozwój imo
@markaron: hmm ale to zawsze było, tylko w prostszej formie wg. mnie, Kiedyś robiąc apkę webową pisałem sobie w samym phpie na jakimś np. zendzie 1. Dzisiaj powinienem znać cały stack żeby było nowocześnie - minimum coś do backendu (python, php, c# whatever) + front (react / angular / vue) + jakaś minimalna wiedza na deploy tego wszystkiego.
W mobilnych tak samo + łatwo zapędzić się w np. react native, a
@unnamedKiller: Ja zaczynałem pracę jako programista w 2010 i bardzo dobrze pamiętam jak też musiałem wszystko robić (baza danych, backend i frontend). Było nawet gorzej bo pierwszym frameworkiem z którym pracowałem komercyjnie był ASP.NET Web Forms, takie gówno które renderuje UI po stronie serwera, a AJAX i inne interaktywne rzeczy robiło się jQuery i innymi tego typu wynalazkami dodawanymi do aplikacji i tam nie było podziału na frontend SPA, który grzecznie
@markaron: czyli wychodzi na to, że nic się nie zmieniło poza tym, że podzieliły się aplikację na kawałki często pisane w innych językach xd - dalej trzeba znać wszystko co napisałeś tylko dzielim - coś do backendu (c#,php, python) / js do frontu - ( gdzie html w jakiejś śmiesznej formie / scss lub less zamiast css / typescript zamiast js w otoczce np. angulara/reacta). No i ten cały npm'owy /