Wpis z mikrobloga

Mam pytanie od mirków z tagu #informatyka #komputery. Mam laptopa na Windowsie, sprzęt już dość stary (2014). Bateria już dawno padła, dlatego od paru lat działa praktycznie jak stacjonarka - ciągle na kablu. Pytanie jest takie, czy może mu zaszkodzić, jeśli odepnę go od zasilania na dłużej (nawet pare miesięcy). Jest możliwe że coś w BIOSie się uszkodzi? Rozstroi zegar procesora? Niestety nie znam się totalnie na hardware więc byłbym wdzięczny za wyjaśnienie czy taki sprzęt bez baterii i bez zasilania może się uszkodzić.
  • 3
Jest możliwe że coś w BIOSie się uszkodzi?


@sheldozord: szczególnie starsze laptopy mają osobną baterię 3V do podtrzymania zegara, jak jest słaba to oprócz błędnej godziny, czasem bios się może zawiesić i zablokować uruchomienie laptopa. I czasem się może ta bateryjka wylać i narobić szkód.
Normalna to jak jest wyjmowana to nie ma co jej w lapku trzymać.
@sheldozord: Możesz mieć go odpiętego cały czas jak już bateria padła.

Takie zachowanie może tylko psuć baterię, bo one same z siebie się rozładowują - bardzo powoli, ale jednak.
I jak napięcie spadnie na nich poniżej okreslonego poziomu - to uszkadza się nieodwracalnie.

W taki sposób pozbawiasz się możliwości pracy na baterii- ale ten okres czasu jest,.. długi - nawet nie wiem czy rok czasu nie używania baterii jakoś istotnie ją