Wpis z mikrobloga

#konstruktor #mechanikaibudowamaszyn #cnc #obrobkametali #mibm

witam,
jak sądzicie jaką jakość powierzchni ma takie standardowe złącze? Potrzebuję to odtworzyć i połaczenie musi zachować szczelność. Ja przyjąłem, że płaskość powierzchni "czołowej" powinna wynosić 0,1, natomiast chropowatość Ra1,6.

Jak sądzicie, będzie git? Może jeszcze jakiś parametr powinienem uwzględnić?
Pobierz Wojtas_elo - #konstruktor #mechanikaibudowamaszyn #cnc #obrobkametali #mibm

witam,...
źródło: comment_1672581428P766inCyqxRVvCnhrIZf5A.jpg
  • 29
@Borys125: Jeśli masz możliwość podejrzenia to interesują mnie tylko parametry tej powierzchni wraz z tolerancjami wykonania jej oraz rowka. Dziękuję bardzo, Twoja pomoc jest nieoceniona. Naprawdę ciężko jest znaleźć takie informacje gdzieś w necie, a uczelnia tego nie uczy niestety - pozostaje łapanie doświadczenia na żywym organizmie ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Wojtas_elo płaskość powierzchni to jedno ale kanałek pod oring też może mieć jakąś tolerancje. Nie powiem ci dokładnie bo u mnie co konstruktor to inaczej toleruje xD przeważnie głębokość-0.1 i większe fiu -0.05
@kusprzyk: To źle toleruje. Średnicy rowka pod oring nie robi się w minusie, bo gdy dociśniesz do tego drugi element to oring musi mieć miejsce "żeby się rozłożyć", inaczej nie będzie pewności że uszczelni.

Co do pytania OPa, płaskość w 0,1 to dla mnie dramat, ale ja całe życie robie w formach wtryskowych, gdzie powierzchnie zamykania (o ile są płaskie) robi się max w 0,02. Chropowatość Ra 0,63 po szlifowaniu (0,8
@Wojtas_elo: płaskość 0,05, chropowatosc czola Ra 1,6 styknie a rowek pod o-ring (tolerancje plus ew powierzchnia) wg normy ale powinno to byc dostepne tez w jakims katalogu - niemniej tego się nie wymiaruje tak o na czuja ani z doświadczenia tylko robi tak jak „ma być”
Jedno, bardzo ważne pytanie, co chcesz uszczelnić? Pytam bo inne - bardziej dokładne tolerancje - są potrzebne, żeby uszczelnić wodę czy klej a inne, żeby uszczelnić płynące powietrze.
@waskizlo: wiem, że robi się tak żeby było dobrze się brak mi doświadczenia a w necie nie ma opcji znaleźć takich informacji. Jedynie co do rowka to da się znaleźć.

@DonWawrzek: mieszanina oleju z powietrzem.

@Borys125: dziękuję! Jakby była możliwość jeszcze coś pokazać z tego rysunku (bez tabelki ofc) byłbym wdzięczny, może być priv. Niemniej bardzo mi pomogłeś
@Wojtas_elo: chodziło mi właśnie o rowek xD reszte niestety trzeba już wedle uznania, zależy co ma być uszczelniane, jakie materiały no i nierzadko jaki mamy budżet na wykonanie xD jak ma być ”dobrze i tanio” mozna olac płaskości i chropowatosci i narysowac najgrubszego możliwego o-oringa, grube śruby po czym odmówić dwie zdrowaśki i jakoś tam będzie sie trzymać xDDDD
@Borys125: jeszcze pytanie: czy taka płaskość jest na lajcie do ogarnięcia jakimś zwykłym planowaniem czy to już jakaś dokładna, wykańczająca obróbka (która w konsekwencji jest droga)? U mnie byłoby to na powierzchni ~120x70. Czy każdy mający jakieś 5osiowe CNC jest w stanie to ogarnąć?