Wpis z mikrobloga

#pompaciepla #remontujzwykopem #budujzwykopem #budownictwo #remont

Mirki jako że w tym roku mam plan skończyć remont połowy bliźniaka, 63m²
Przychodzę z zapytaniem o pompę ciepła.

Styropian na zewnątrz to 20cm grafitowy,
Okna 3 szybowe, ogrzewanie podłogowe,

I tutaj najważniejszy aspekt: ogrzewanie za pomocą pompy ciepła ale jakiej?

Jaka pompa jest ok a jaka jest be?
Zdecyduje się raczej na powietrze powietrze, gruntowa byłoby gdzie ja dać ale nie wiem czy jest to warte zachodu.

I czy pompę wstawić do piwnicy czy może na zewnątrz budynku?
  • 32
@kubapolice: przyjdzie osoba odpowiedzialna za audyt cieplny jednak chciałbym się przygotować do tego aby nie popełnić żadnego drogiego błędu i potem żałować że nie dopytalem nie zainteresowałem się na czas.

Tak powietrze woda. A są jakieś od których trzymać się z daleka?
@balbezaur: przy tak małym domku i dobrze ocieplonym to i nie wiem czy zwykła klima by nie dała rady. Zrób OZC, bo przy takim domku to łatwo przewymiarować. A tego pompy ciepła nie lubią.

Sam mam gruntową to zbytnio nie pomogę.
@mirekwirek: @mirekwirek: i klima bardziej się sprawdzi niż ogrzewanie podłogowe?

Chcemy dać gruba izolacje żeby oszczędzić straty ciepła i nie ładować w ogrzewanie kupę kasy co sezon. Jednocześnie mamy do dyspozycji ogrzewanie gazowe za sciana w mieszkaniu gdzie jest zbiornik 200l ciepłej wody użytkowej.

I tak latem pompa grałaby tę wodę za ścianą użytkowa dla obu budynków.
A zimą tylko u nas grałaby wodę na ogrzewanie podłogowe. Za ścianą mieszkają
klima bardziej się sprawdzi niż ogrzewanie podłogowe?


@balbezaur: dobre pytanie :) Podłogowe ogrzewanie z pompami ciepła super się sprawdza. Jednak metraż domu na tyle mały, że zwykła pompa ciepła powietrze-powietrze też się sprawdzi. A odchodzi dziesiątki innych problemów z instalacją CO. Nie mówiąc o kwocie instalacji. Osobiście miałbym w twoim przypadku poważny dylemat. I nie jest tak, że trzeba grzać non stop przy takiej klimie.

Nikt za ciebie decyzji nie podejmie.
@mirekwirek: @kubapolice: @Kazdyziomzbierazlom: @robertx: na domiar wszystkieego będzie jeszcze kominek ( ͡° ͜ʖ ͡°) tak żeby wrzucić drewno czy dwa i będzie ciepło. Z kominka nie zrezygnuje. Pompa czy klima się zepsuje, braknie prądu, czy rurka strzeli w podłodze albo najzwyczajniej w świecie będzie zajebiście zimna zima gdzie czy to pompa czy klima prędzej wyzionie ducha niż ogrzeje.

No i daltego was mirki kochane
@balbezaur: Na taki metraż klima + kominek to połączenie idealne . Jeśli miałbym wydać więcej pieniędzy to i tak bym zrobił klimę a zamiast kominka dałbym kominek akumulacyjny :)
@balbezaur: zanim byś posłuchał rad żeby grzać klimami, to odpowiedz sobie na kilka pytań
Byłeś kiedyś w domu którym grzano klimami?
Czy miał na podłodze drewno czy gres?
Jak było w łazience?
Ile jednostek klimatyzacji trzeba kupić żeby mieć w miarę równy rozkład ciepła?
Jeśli nie pompa ciepła to czym będziesz grzał wodę użytkową?
@robertx: nie slyszem o kominku akumulacyjnym, ciekawe. Slyszalem o kominku z płaszczem wodnym ale tutaj też sporo roboty i trzeba codziennie palić i sporo energii idzie żeby wodę ogrzać. Już lepiej sprawdzi się kominek zwykły który przez promieniowanie podczerwone podczas spalania drewna daje ciepło
@Mateos2: nie byłem w takim domu gdzie ogrzewanie było tylko klimatyzacja.

Ja będę mial panele drewniane.

W łazience też będą panele tylko do łazienki żeby nie napuchły jak się zmoczą

Właśnie też się zastanawiam i pewnie z dwie jednostki centralnie jedna i druga plecami do siebie na ścianie nośnej która dzieli mieszkanie.

Woda użytkowa będzie grzana gazem w sąsiednim Domu. Pociągiem rurkę od bufora wody 200l który jest za ścianą i
@balbezaur: za mały dom aby pc miała sens. Ale ogrzewanie klimą też takie zajebiste nie jest. Powietrze szybko się wychładza i czuć ciągły brak komfortu termicznego. Tym bardziej że jak piszesz, będziesz mieć komin.

Jak masz już ogrz.podłogowe zrobione, to tym ciężej zdecydować.
Pc kosztuje 40 k na gotowo, klima 25? Max. Taka kanałowa.

Musisz mieć OZC możesz policzyć na cieplo.app pewnie 3 kw wyjdzie. Mało która firma ma tak mała
@balbezaur: dokładnie tak jak piszesz - chcesz mieć ciepło i móc zamykać drzwi to musis mieć klimę w każdym pomieszczeniu.
To już taniej wyjdzie dokładne docieplenie i grzanie grzejnikami elektrycznymi ...

Spędziłem weekend w domu grzanym klimami przy temperaturze poniżej zera i dziękuję. Nie lubię jak mi wieje i szumi i nie lubię zimnych łazienek
To już taniej wyjdzie dokładne docieplenie i grzanie grzejnikami elektrycznymi ...


@Mateos2: No to jednak najgorszy tu pomysł jaki padł ;)
Nie, nie wyjdzie tanie. @balbezaur - Nie rób tak. A ogrzewanie pompami powietrze - powietrze jest baaardzo popularne i nie raz się z nimi spotkałeś :)
@balbezaur: Kominek akumulacyjny to coś jak stary dobry piec kaflowy - palisz jednym wkładem drewna, ciepło zamiast iść tylko na salon i przegrzać Ci go do 30 stopni jest magazynowane w masie akumulacyjnej nad/obok paleniskiem, poczym jest oddawane do otoczenia przez 12/24 godziny.

Ja u siebie będę robił coś takiego tylko w bardziej tradycyjnej formie, tj będą kafle :)
No to jednak najgorszy tu pomysł jaki padł ;)


@mirekwirek: czemu?
Porównaj koszty wykonanie i utrzymania z jakąkolwiek inną instalacją.

Znam sporo ludzi którzy grzeją prądem i zamiast bawić się w pompy ciepła to założyli fotowoltaike i mają tanie, wydajne ogrzewanie z pełną regulacją per pokój.