Wpis z mikrobloga

#nas #backup #komputery #qnap #siecikomputerowe #hdd #ssd #synology

Hej Mirki,
Szukam dysku/ów na lata do NAS Synology DS220+ (dwa dla redundancji)
Aktualnie mieszczę się w teorii w 1TB, ale chciałbym przynajmniej 2-3TB.
Czy Ironwolf 4TB ST4000VN008 to najlepszy wybór pod wzlędem jakość/pojemnośc/cena ? (~130zł/1TB)
NAS będzie się odpalał codziennie i robił backup z 4 urządzeń, nie będzie pracował cały czas.
Pobierz Issac - #nas #backup #komputery #qnap #siecikomputerowe #hdd #ssd #synology

Hej Mi...
źródło: comment_16724309458gZbkDxcO9OR8VF4ql58PU.jpg
  • 18
@Issac: ustalmy pare rzeczy na wstepie.

(1) Praktycznie rzecz ujmujac nie ma wiekszej roznicy pomiedzy "dyskami do NAS" a zwyklymi dyskami badz tez czesto jeszcze tanszymi dyskami wyjetymi z chociazby dyskow USB. Dla zwyklego uzytkownika nie ma sensu przeplacac za czesto duzo drozsze "dyski do NAS-ow"

(2) Najgorsze co spotyka dyski to wlansnie wlaczanie/wylaczanie. Wtedy wlasnie dysk najbardziej sie "zuzywa" wiec w zaleznosci od tego ile cie kosztuje prad, taniej (na
@Beekeeper: nic nie wnosisz do dyskusji, więc kasuje
@widofmaker: koszty prądu nie mają znaczenia, ale, NAS sam wyłączy dyski gdy nie są używane, więc utrzymywanie ich sztucznie jest IMO bez sensu, oraz nie mam oddzielnego miejsca na nie, więc ich szum poprostu przeszkadza na dłuższą metę
NAS sam wyłączy dyski gdy nie są używane


@Issac: No niby tak, ale u mnie - przy tylu usługach, synchronizacji macierzy itd. - to nigdy nie występuje. Nie harmonogramuję jednak włączeń/wyłączeń serwera zarówno w trosce o dyski (nie "lubią" tego), jak i zwyczajnie z tego powodu, że korzystam prawie 24h na dobę... Mam na QNAP-ie np. kontenerek z Pi-hole + Unbound i one filtrują mi cały ruch w sieci domowej 24/7.
@Issac: jak tam uwazasz. Tak jak pisze najgorsze co moze spotkac dyski to wlasnie ciagle wlaczanie/wylaczanie. To walsnie ten proces powoduje najwieksze zuzycie glowic.

@adriankoz86: nie mowie ze jest zle. Ot jedynie wspominam iz to jest jedno z gorszych rozwiazan na dluzsza mete, i jezeli @Issac ma mozliwosc zostawienia dyskow wlaczonych 24/7 to jest to lepsze rozwiazanie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Issac: o tym że przypadek 15 letniego dysku nijak ma się do używania w nas.
Może nowy dysk pożyje kilka lat, a może pół roku.

Trzeba kupować taki który będzie Ciebie potem stać wymienić w trakcie awarii. I to od ręki, nie czekając na gwarancję itp.
@Issac: U mnie są od dawna dwa WD Purple 4 TB i dwa 8 TB Ironwoolfy. Nie ma z nimi problemu. Natomiast codzienne włączanie i wyłączanie dysków, które są przeznaczone do pracy ciągłej to zły pomysł.