Wpis z mikrobloga

wybór systemu operacyjnego w jakikolwiek sposób utrudnia korzystanie z danych ekosystemów? macie z tym jakieś problemy?
np. dłubanie w typowo M$owego .NET na maku

#programowanie #programista15k
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jonni: Od czasu .net core nie jest to przeszkodą jeśli nie chcesz bawić się w WPF albo Formsy czy innne rzeczy zwiazane z windowsem, jedynie wsparcie jest mniejsze. Mniej osób idzie ta drogą więc jeśli masz problem związny z tą platformą to masz mniejszą populację do szukania pomocy.
  • Odpowiedz
@Awahir: Nie kumam twojej odpowiedzi… Rider od JetBrains, tak? przecież jest natywne visual studio pod Mac od Microsoft. Tam nie ma C++, ale pod visual studio code już jest. Swoją droga to nie kumam tej polityki :)
  • Odpowiedz
@jonni: Zależy co chcesz dłubać. Jak aplikacje desktopowe w .NET to Mac/Linux odpada. Nawet .NET Core i późniejsze jak .NET 6/7 bo używane biblioteki do GUI są oparte o natywne niskopoziomowe WinAPI.

Jak chcesz robić tematy nie desktopowe takie jak webowe backendy wystawiające API czy aplikacje webowe działające w tle na serwerze to nie ma problemu. Kwestia dobrania sobie IDE. Visual Studio for Mac jest takie sobie, mocno ograniczone względem
  • Odpowiedz
tak trzeba im przyznać, ze VS code, to małe dzieło sztuki w software engineering.


@micherwicher: to Ty chyba nie widziałeś nigdy jak powinna działać apka desktopowa. VSCode to gniot, który ma popularność tylko dlatego że jest darmowy i że można do niego łatwo pisać rozszerzenia. Rozszerzenia to jest jego sila. Natomiast UX to on ma fatalne - począwszy od tragicznego discoverability (czyli czy da się znaleźć jak coś zrobić bez
  • Odpowiedz
@Krolik: napisz swój i pokaż nam jak powinna działać taka apka. Nie zapomnij jeszcze zrobić by rozszerzenia działały i community Cię polubiło. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zgodzę się z tezą, że niektóre rzeczy mogłyby lepiej chodzić w VSC, ale jak chodzi o obsługę, to są 3 główne skróty klawiaturowe do jego obsługi (cmd-p, cmd-shift-p i cmd-shift-f) i więcej nie potrzeba, aby obsłużyć chyba wszystko pod VSCode.

słaby debugger - VSC korzysta z zewnętrznych debbugerów, obsługa reszty typu gita to też kwestia rozszerzenia (myślisz, że np. każde rozszerzenie implementuje
  • Odpowiedz
@Krolik: Masz trochę racji, faktycznie na początku jest trudne do ogarnięcia - też się wkurzałem, IntelliSense czasem daje ciała, komunikaty błędów (nie od debuggera) potrafią być enigmatyczne, ale w 100% zgadzam się z tym co napisał kolega @devopsiarz .

Siłą VS Code jest jego modularność i elastyczność.
  • Odpowiedz
napisz swój i pokaż nam jak powinna działać taka apka.


@devopsiarz: ojoj, bo nie wolno krytykować filmu jak się nie jest reżyserem, nie wolno wyrażać opinii o muzyce jak się nie jest kompozytorem przynajmniej rangi Chopina, nie wolno oceniać architektury jak się samemu nie zbudowalo domu. Z jakiej galaktyki przybyłeś na wykop? Edytor kodu ma być dobry w edytowaniu kodu. VSCode robi tysiące rzeczy ale w edytowaniu kodu jest do
  • Odpowiedz
Siłą VS Code jest jego modularność i elastyczność.


@micherwicher: o tym przecież napisałem. Ale nie jest to cud inżynierii oprogramowania. Raczej kitchen sink. A to że dużo ludzi potrzebuje taki darmowy kitchen sink i mało kto chce płacić za edytor to trochę inna sprawa. Nie rozmawialiśmy o popularności.
  • Odpowiedz
@devopsiarz: btw, Zenka Martyniuka słucha więcej osób niż Chopina. Czy to powód aby uznać piosenki Zenka za cud sztuki kompozytorskiej? Ty na wszystko patrzysz przez pryzmat popularności, ale popularność rzadko jest wyznacznikiem jakości.
  • Odpowiedz
@Krolik: jakby był do d--y, to by tyle osób go nie używało (patrz: SO Survey). Dlaczego "zwinne" sublime jest mniej popularne?

I tak, popularność ma bardzo dużo do rzeczy, bo duża popularność, to więcej rozszerzeń, więcej możliwości, więcej developerów, więcej błędów, ale też więcej osób zgłaszających te błędy. Różnica tu jest może być taka, że jak masz błąd w sublime to możesz być jednym z niewielu co go doświadczy, a
  • Odpowiedz