Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Drogie Mirki, piszę z nietypowym pytaniem. Chodzi o kredyt hipoteczny.

Powiedzmy, że na chwilę obecną mam do spłacenia jeszcze ok. 118 000zł kapitału i 79 000zł odsetek. Oprocentowanie mojego kredytu wynosi 9,78%. W styczniu powinienem dostać zastrzyk 30 000zł i chciałbym je wykorzystać do nadpłaty kapitału.

Problem w tym, że mam też dopłatę z MDM i nie mogę już nadpłacać bez utraty tego dofinansowania (wcześniej już nadpłaciłem trochę kapitału prawie do wysokości MDM). Jeśli nadpłaty dokonałbym w styczniu, to do zwrotu MDM byłoby ok. 5 800zł.

I teraz, mimo że już nadpłacałem trochę kredytu, to w sumie nie wiem, czy spłacony kapitał odejmuje się od początku harmonogramu: rata 1, rata 2, rata 3, itd. (u mnie 30 000zł to byłoby ok. 51 rat licząc od początku), czy liczy się od końca harmonogramu: rata 136, rata 135, rata 134, itd. (u mnie 30 000zł to byłyby ok. 22 raty licząc od tyłu).

A może to się po prostu odejmuje od całości kapitału i wylicza na nowo odsetki? Patrzyłem w różnych kalkulatorach i wychodzi mi, że taka nadpłata powinna mi zaoszczędzić w zależności od kalkulatora od ok. 42 000zł do ok. 44 000zł odsetek ale odejmowałem ilość rat licząc od początku harmonogramu. Jeśli trzeba odejmować od końca to odsetek ubędzie mało, bo tylko ok. 3 000zł

Czy może ktoś rozjaśnić jak to działa? Jeśli odejmuje się od przodu, to wydaje mi się, że nawet jak będę musiał oddać te 5 800zł MDM, to chyba opłaca się nadpłacić ten kapitał taką kwotą? Czy ktoś mógłby coś doradzić? Ekonomista ze mnie żaden ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kredythipoteczny #kredyt #bankowosc #finanse

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63ad40c7ace6bdfa4fe27aa0
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 4
@AnonimoweMirkoWyznania: Nadpłata kredytu powoduje zmniejszenie aktualnego kapitału do spłaty. Harmonogram przeliczany jest na nowo.

Możliwe są dwa scenariusze po nadpłacie - zachowanie aktualnego okresu kredytowania (zmniejszenie raty) lub jego skrócenie.

Wyjaśnię na prostym przykładzie. W sytuacji, gdy po nadpłacie okres kredytowania zostanie skrócony, kwota nadpłaty powoduje zmniejszenie kapitału do spłaty i pozostawienie aktualnej wysokości raty. Okres kredytowania jest odpowiednio zmniejszany.

W sytuacji, gdy po nadpłacie zostanie zmniejszona rata, kwota nadpłaty powoduje
OP: @marcpol: Jeśli chodzi o MDM, to dopłaty było ok. 20 500zł i do tej pory nadpłaciłem 20 000zł, więc za dużo ju nie nadpłacę, żeby nie stracić dofinansowania.

W sytuacji, gdy po nadpłacie okres kredytowania zostanie skrócony, kwota nadpłaty powoduje zmniejszenie kapitału do spłaty i pozostawienie aktualnej wysokości raty. Okres kredytowania jest odpowiednio zmniejszany.


No właśnie wiesz może jak jest zmniejszany? Bo we wszystkich kalkulatorach muszę podawać ilość rat
@AnonimoweMirkoWyznania: MDM mozna spłacić nawet w całości bez zwrotu części dofinansowania po upływie 5 lat od dnia podpisania aktu notarialnego ostatecznego. MDM skończył się w 2018 roku. Też skorzystałem. Pamiętam że żeby się załapać musiałem dopilnować żeby papierki zostały złożone pierwszego dnia roboczego 2018 roku i w połowie stycznia był akt notarialny. Mi 5 lat mija za 2 tygodnie i myślę że tobie też niedługo, więc może warto poczekać. Pytanie brzmi
No właśnie wiesz może jak jest zmniejszany? Bo we wszystkich kalkulatorach muszę podawać ilość rat i w zależności czy liczę od przodu harmonogramu czy od tyłu to jest to różna ilość. Raty kapitałowe z przodu harmonogramu są mniejsze i nadpłata 30 000zł sprawia, że kasuje się 51 rat. Znowu na końcu harmonogramu raty kapitałowe są już wyższe i nadpłata kasuje tylko 22 raty kapitałowe i mało odsetek.


@AnonimoweMirkoWyznania: Nie ma to