Wpis z mikrobloga

Straszne te ceny płyt głównych :(
Za czasów Intela ósmej generacji to za tyle płytę razem z cepem się kupowało.
Intel 8600K kosztował 1150zł na premierę, a za 550zł można było spokojnie płytę do niego kupić.
To są dużo bardziej przełomowe procesory niż 2500K. 6 rdzeni jeszcze długo nie zdechnie, tak żeby się nie dało grać na tym.
A teraz i5K kosztuje jak wtedy i7..
Tylko nie wspominajcie o inflacji, w dzisiejszych czasach trudniej złożyć kompa za przeciętną wypłatę niż parę lat temu.
Producenci i detaliści są po prostu pazerni jak nigdy wcześniej.
O kartach graficznych nawet nie ma co wspominać, bo to ponury żart jakiś.

#pcmasterrace #komputery #pc #technologia #informatyka #programowanie #kryptowaluty #kartygraficzne
  • 12
@Pawci0o: inflacja dotyka różnych aspektów życia w różnym stopniu, elektronika często drożeje szybciej.

Kurs dolara i niska dostępność komponentów pogarszają sytuację.

Nie chcę mieszać tu polityki (szczególnie, że wcale nie jesteśmy jedynym krajem z podobnymi problemami), więc powiem tylko, że za PRL zachodnie technologie były praktycznie poza zasięgiem przeciętnego obywatela, a kierunek przemian jest niestety zbliżony.
@hurrdurr221: ryzen 3100 (500zł w 2019) rtx 2060 (chyba 1,5k w 2019). Hunt Showdown najwięcej ostatnio grywam i 1440p na średnich śmiga bez najmniejszego przycięcia 120fps+. W przyszłym roku możliwe, że zmienię procka na Ryzenka 5600. Grafę dopiero po przyszłorocznych premierach kart, jak cena jeszcze bardziej spadnie.
O kartach graficznych nawet nie ma co wspominać, bo to ponury żart jakiś.


@Pawci0o: co? Przecież karty są mega tanie teraz. Chyba że mówisz o high-endowych RTX 4080, RTX 4090 albo RX 7900 itd.
Dobre karty do grania są teraz wyjątkowo tanie. RX 6700 XT za niecałe 2k to jak za darmo.

Pamiętam jak kupiłem RX 5600 XT za 1600zł, a po roku mogłem go odsprzedać używanego za prawie 3000zł. Wtedy
@damienbudzik: Tanie to są procesory, bo za 600-700 zł masz dość mocarne ryzeny 5600 albo i5 12400f, a jak chcesz taniej to za 400 zł i5 10400f. Ale nie rozśmieszaj mnie, że karty graficzne są tanie, bo za czasów gtx 960 taka karta ze średniej półki kosztowała 1000 zł, a półka pomiędzy średnią a high, czyli gtx 970 kosztował 1500 zł. A teraz? Za średnią półkę, czyli RTX 3060 musisz wybulić
Dobre karty do grania są teraz wyjątkowo tanie. RX 6700 XT za niecałe 2k to jak za darmo.

Pamiętam jak kupiłem RX 5600 XT za 1600zł, a po roku mogłem go odsprzedać używanego za prawie 3000zł. Wtedy karty były drogie. Teraz krypto poleciało w dół to i karty potaniały.


Tylko że za czasów GTX 960 (2015r) średnia krajowa wynosiła 3800zł brutto, a teraz 6700zł brutto.

Więc bez sensu porównywać ceny nominalne z
Tylko nie wspominajcie o inflacji, w dzisiejszych czasach trudniej złożyć kompa za przeciętną wypłatę niż parę lat temu.


@Pawci0o: no ale właśnie na tym polega inflacja. Że twoja pensja stoi a ty biedniejesz i jesteś w stanie mniej kupić. Czemu mamy o tym nie wspominać? Zobacz co się stało z podażą pieniądza po 2020: https://fred.stlouisfed.org/series/M2SL Nadrukowali jak #!$%@? a ludzie bili brawo. Teraz pijemy to naważone piwko.