Wpis z mikrobloga

#moto #auto #auta #elektryka #elektronika #samochody

Moje Audi A3 stało na mrozach przez 3 dni, przez co po sprawdzeniu dziś miało 3.8V na aku. Stacyjka juz w ogóle nie odpala. Wczoraj jeszcze dawała radę. Próbowałem go odpalać z 5-6 razy. Słychać było tylko dźwięki o wysokiej częstotliwości chyba z rozrusznika. Co z nim teraz robić? Pod prostownik i liczyć na szczęście? Aku ma 1 rok
  • 21
@Visher: kup dobry markowy aku dopasowany do twojego samochodu wiecznie niedoładowany za mocny aku tez jest zły, sprawdz alternator czy ładuje, zobacz czy cos ci prądu nieżre bokiem.
@Visher: jak miał 3,8V bez obciążenia to już go raczej nie uratujesz. Nie włączaj rozrusznika ani stacyjki przy tak słabym akumulatorze bo możesz uszkodzić elektronikę na skutek przepięć
@Visher: najpierw naładuj i obserwuj, co się będzie z nim działo w najbliższym czasie. Przy okazji sprawdź ładowanie w aucie na odpalonym silniku. Jeździsz po mieście czy raczej trasy? Często, rzadko?
@Visher: skoro jeździsz rzadko i na krótkich dystansach po mieście to kiedy ostatni raz ładowałeś ten akumulator prostownikiem? Pewnie jeździłeś cały czas z niedoładowanym aku... Nie dziwię się, że w takich warunkach odmówił współpracy.
@Visher: to raczej kupiłeś wadliwy akumulator ale jak będziesz miał nowy to staraj się nie robić mniej niż 6 km bo mniej więcej tyle trzeba zrobić żeby doładować akumulator w zimie po starcie silnika
@pctr: @goferek: @goferek: aku mam już w domu. Co ciekawe, ogrzewając się do temperatury pokojowej wzrasta napięcie - po 20 min jest już 6.5V. Czekam aż się zagrzeje i podłączę do prostownika. Później zmierzę rezystancję obwodu samochodu.
@Visher: jeśli będziesz mieć prawidłowe ładowanie na odpalonym silniku, to mimo wszystko co jakiś czas wyciągaj akumulator i podłączaj go do prostownika, żeby naładować do pełna. W szczególności przy niskich temperaturach.