Wpis z mikrobloga

Witam. Planuje zacząć przygodę z modelarstwem. Macie jakieś tipy dla początkującego? I czy najpierw zacząć od modeli z mniejszą ilością części czy #!$%@?ć od razu na grubo? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#modelarstwo
  • 28
@vofeen:
Jestem świeżo po wejściu w modelarstwo. Mogę się podzielić doświadczeniem i wiedzą, które do tej pory zebrałem.

Masz różne rodzaje modeli (np snap-on nie wymagające kleju), zastanów się jaki byś chciał typ składać. Ja wybrałem standardowe do klejenia :p

Zastanów się co lubisz: czołgi, samoloty, pojazdy cywilne, może statki albo coś totalnie innego?

Proponowałbym jakiś tani zestaw, prosty, w skali 1/35 (wystarcazająco duża żeby sobie palców nie pociąć) Np firmy
Jak coś źle mówię, możecie mnie zjechać konstruktywnie - sam dopiero się uczę.

Ale delikatniej niż zwykle bo święta idą... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Statki to coś co chciałbym mieć na półkach w pokoju


@vofeen: 0_o Bardzo ciekawy target serio! Osobiście zaczynałbym od małych zestawów np: łodzi podwodnych tam nie ma za dużo klejenia i możesz fajnie się wkręcić w tematy morskie :) Z każdym odpalonym kolejnym modelem poprzeczka rośnie wraz z zagłębieniem się w temacie uwież mi po czasie zaczniesz więcej spędzać czasu na analizie , szukaniu zdjęć, wyglądzie modelu w naturalnych warunkach, czytając
@vofeen:
Ja kupiłem zestaw bez dodatków.
Nie umiem Ci odpowiedzieć na to pytanie ;p

Zawsze możesz dokupić sobie rzeczy ^^

Co do statków, wydają mi się ciężkie na początek. Skala jest bardzo mała i może być ciężej składać, ale może są modele, które nie są tak ciężkie do złożenia :)

O, jak Ci pięknie @quiksilver napisał, dokładnie o to chodzi ^^

Co do tipów:

Przeczytaj dobrze instrukcję, wracaj do niej i
@vofeen Jednym z najlepszych protipow w modelach i modelarstwie jest poznanie historii danego modelu który akurat masz na blacie i go właśnie robisz :) Zagłębiasz się w każdy aspekt oglądając wszytko co możliwe co wyszukałeś :) Przykładowo masz łódź podwodną i szukasz jaka fabryka i gdzie ją produkowała czy są jakieś nowe PDF z linkami do zdjęć jak dany model był malowany czy jak wyglądało wodowanie w pewnym okresie? Szukasz co było
- Rozcieńczacz(?) dopasowany do farby (może być firmowy, ja kupiłem alkohol isopropylowy 70% do moich farb akrylowych, może być woda też, ale nie próbowałem)

- Spodeczek/paletka mała do rozcieńczania farb


@Arxr: Koniecznie mokra paleta!
Farby akrylowe w ogóle można rozcieńczać izopropanolem? Nie masz problemu, że ci taka mieszanka rozpuszcza warstwę pod spodem?
a np. zestaw który jest dołączany do niektórych modeli wystarczy na początek? mówię tu o jakichś klejach czy innych farbkach


@vofeen: Farbki powinny być ok, co do kleju zainwestowałbym jednak dychę w Tamiya Extra Thin Cement. Problem z klejem modelarskim jest taki, że on wcale nie klei tylko rozpuszcza plastik i generalnie chcesz go aplikować jak najprecyzyjniej w miejscu łączenia. Extra Thin działa tak, że stykasz powierzchnie, dotykasz pędzelkiem a on
@GienekZFabrykiOkienek

Spróbuję następnym razem, już o tym czytałem i oglądałem filmiki.

Jak dobrze wyschnie to nie ma problemu żadnego, dopiero jak 'dziabdziam' w jednym miejscu za dużo to mogę dostrzec zmianę pod spodem.

W rozcienczaczu Tamiya jest woda destylowana, alkohol, opóźniacz, jakiś flow improver. W głównej mierze są w składzie alkohole, stężenie 70%.

Czytałem w kilku miejscach, że izopropylowy zachowuje się bardzo podobnie, a jest wersją budżetową. Też mam stężenie 70%.

Najtańsza