Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektronika #modelarstwo
Na elektrodzie nawet nie poruszam tematu bo mnie zjedzą.

Próbuje naprawić dzieciom zabawkę.
Ta nie włączała się, na przewodach akumulatorka (jak na zdjęciu) nie było napięcia. Po wzbudzeniu napięciem 4,2V pojawiło się napięcie około 2,8V, zabawka zaczęła przez chwilę działać aż akumulator znów padł.
Układ ładowania nie działa, ma jakieś zwarcie, bezpiecznik jest przepalony, prawdopodobnie daje je jeden mały scalak.
Postanowiliśmy ominąć ten układ i ładować akumulatorek zewnętrzną ładowarką poprzez wyprowadzenie styków akumulatora na zewnątrz.
Próbowałem ładować go ładowarka Liitokala lii-402, wskaźnik statusu pokazywał ładowanie i trzymałem tak przez godzinkę. Niestety zabawka się nie włączała a napięcie na stykach wynosiło ciągle 0V.
Wzbudziłem go jak wcześniej napięciem 4,2V i poszedł dym a akumulator wylądował na balkonie.

Teraz pytanie.
Jaki akumulator muszę kupić by spełniał parametry tego że zdjęcia? Co oznacza 5C? Bo takiego nie mogę znaleźć a w sieci są głównie Li-po (podobnego li-ion nie mogę znaleźć).
I jeśli już go kupię to czym go ładować?
Czy wyżej wspomniana ładowarka go lądowała w ogóle? Może zabezpieczenie akumulatora uniemożliwiło naładowanie go przez ta ładowarkę?
Sleepwalker - #elektronika #modelarstwo 
Na elektrodzie nawet nie poruszam tematu bo ...

źródło: comment_16718106434zuW4y0nZaKttnq1jFLCW7.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sleepwalker: pojemność akumulatorka jest pod tym białym elementem na zdjęciu technicznie to szukaj po rozmiarze aku tak aby się zmieścił do środka pojemność to w sumie pal licho najwyżej będziesz częściej ładować :) .
Co do ładowania to polecam płytkę od chińczyka - ładowarka z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem kosztuje grosze tylko nie wiem jak z miejscem w środku czy zmieścisz.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nga_plz: te akumulatory mają zazwyczaj takie zabezpieczenie. Ma on 500mah (1850mWh/3,7V=500mAh).
Do środka nic nie wcisnę, musi być zewnętrzną ładowarka. Tylko czy taka ładowarka ładuje akumulator, który przez zabezpieczenie nie daje napięcia?
I jaki zamiennik akumulatora muszę kupić żeby spełniał wymagania prądowe? Coś kojarzę, że ta wartość 5C jest tu kluczową. Te Li-po mają zazwyczaj 0.5C, 1C.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Reanef: z samym akumulatorem o takich wymiarach nie ma problemu. Jest tego pełno na Allegro czy Aliexpress.
Pytanie czy taki będzie odpowiednio wydajny bo to jednak Li-po a nie li-ion i jak czytam to mają one mniejsze maksymalne prądy ładowania/rozładowania.
Nie będzie problemem dłuższe ladowanie, ale czy taki akumulator zasili zabawkę?
  • Odpowiedz
@Sleepwalker: Co do akumulatorów to tu masz łatwo opisane jeśli chcesz tylko ładować to są tańsze ładowarki bez tego zabezpieczenia i one ładują nawet martwe akumulatory (sam tak parę naładowałem) z tym że pamiętaj że jak w aku napięcie spadnie poniżej 2,5v to już używanie go staje się niebezpieczne :(
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nga_plz: no o z tego wynika, że oryginalny akumulatorek umożliwiał rozładowanie ciągłym prądem 2,5A. Natomiast zamienniki jakie znalazłem to 0,25-0,5A. Zabawka może wymagać więcej prądu niż to co oferują te zamienniki
  • Odpowiedz