Wpis z mikrobloga

Grudzień
Rozmyślania nad śmiertelnością

Stoicyzm na dziś – 23 grudnia
Dlaczego tak bardzo obawiasz się porażki?

„Boisz się śmierci. Zastanów się jednak, w czym twe życie różni się od śmierci?”.
– Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 77.18

Seneka opisuje zdumiewającą historię o nieprzyzwoicie bogatym Rzymianinie, noszonym przez niewolników w lektyce. Pewnego razu, gdy został wyciągnięty z kąpieli, ów Rzymianin zapytał: „Czy już siedzę?”. Sedno rozważań Seneki sprowadzało się do tego: jak smutne i beznadziejne musi być życie człowieka, który jest tak oderwany od świata, ze nawet nie wie, czy znajduje się na ziemi? Skąd ten człowiek miał wiedzieć, czy w ogóle żyje?

Większość z nas boi się śmierci. Jednak czasem ten strach aż prosi się o zadanie pytania: co chcemy ochronić? Dla wielu osób odpowiedź brzmi: godziny oglądania telewizji, plotkowania, obżerania się, marnowania potencjału, chodzenia do nudnej pracy itd. Jednak jeśli podejdziemy do sprawy rygorystycznie, to czy rzeczywiście jest to życie? Czy warto tak mocno się go trzymać i obawiać się jego utraty?

Chyba jednak nie.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: discord. gg/qGyGfZX7 (usuń spację po kropce)
  • 24
„Boisz się śmierci. (...)"


Jak zawsze, z uwagą, przeczytałem cytat z obszaru #stoicyzm, dedykowany na dzisiaj entuzjastom rozwoju osobistego i pielęgnacji własnego zdrowia psychicznego i fizycznego.
Pomyślałem, że może i na innych, tak jak na mnie, akurat ten cytat średnio działa, a szczerze mówiąc - wcale. W tej sytuacji podrzucam technikę, stosowaną w pracy z pacjentami przez Alberta Ellisa, która w wielu przypadkach okazywała się pomocna w przezwyciężeniu lub chociażby osłabieniu