Wpis z mikrobloga

@m76859: Ale wiesz, że marże do granic możliwości podniósł każdy koncern? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mineralölkonzerne fahren Gewinne ein

Die Mineralölkonzerne entwickeln sich prächtig, wie etwa Shell, mit Hauptsitz in London: Der größte Ölkonzern Europas, verzeichnete im zweiten Quartal 2022 ganze 17,6 Mrd. Euro Gewinn – und damit fünfmal so viel wie im zweiten Quartal 2021. Zum Vergleich: Von April bis Juni 2021 waren es 3,3 Mrd.
Pobierz kurczakos1 - @m76859: Ale wiesz, że marże do granic możliwości podniósł każdy koncern...
źródło: comment_1671717016L9jbdm3eWbCbpkLOY00He4.jpg
@m76859 Pełna zgoda co do tego.

Natomiast pewnie afery by nie było, gdyby użytkownicy ogarniali matmę z poziomu szkoły podstawowej, poczytali trochę europejskich wykresów ekonomicznych i mieli z 90 IQ. To nie jest chyba zbyt wiele?

Co do samego cenzurowania, pełna zgoda.
@m76859 wytłumaczę to na przykładzie firmy. Firma kupując paliwo do auta firmowego płaci na stacji za paliwo kwotę brutto np 500pln brutto z 23% VAT.
Do kosztów prowadzenia działalności zalicza się jedynie kwotę netto więc w tym przypadku mamy 500/1,23= 406.50 więc tyle firma wydała na paliwo.
Aktualnie VAT jest obizony i wynosi 8% więc w 500/1.08= 462,96 firma płaci więcej.
Dla konsumenta w obecnej sytuacji nie ma to znaczenia aż tak
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Ale wiesz, że marże do granic możliwości podniósł każdy koncern


@kurczakos1: tylko że Shell, Exon czy BP to prywatne firmy. A u nas było od lat #!$%@? że strategiczne spółki jak Orlen mają być państwowe żeby nie patrzeć tylko na zysk, tylko na dobro państwa. A jak wyszło to każdy widzi.
@szasznik No ok, to mógłby być jakiś argument.

Nie wiem jednak czy Wykopki rozumiejo into marża modelowa, zyski operacyjne, EBITDA Itp. Nie każdy wzrost marży przekłada się na zyski netto.

To wszystko wiąże się też z podażą / popytem BRENTU i strachem przed wzrostami, jak i niepewna logistyką.

Zacytowałbym klasykiem i napisał : "tak działa wolny rynek na całym świecie" ( ͡º ͜ʖ͡º)

Wyobraź sobie, że Orlen
@szasznik: Mieszkam w Niemczech i całą obniżkę podatku energetycznego z połowy roku, którą wprowadził rząd, zjadły marże stacji i rafineryjne xD Kierowca nie zobaczył nic ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wykopki płaczą, bo nie wyjechali nigdy ze swojego Kalisza czy Piotrkowa i nie wiedzą co jest pięć na europejskiej dzielni xD Ja prażę popcorn i oglądam aferę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zjadły marże stacji i rafineryjne


@kurczakos1: No spoko, ale jak już pisałem wyżej wywalone mam na prywatne firmy. Orlen jest pod kontrolą państwa i powinien działać również na rzecz kraju, a nie tylko żeby Obajtek nabijał sobie cyferki. Cały sens trzymania tych spółek skarbu państwa był właśnie po to że w razie czego mogą one podjąć kroki przeciwko rynkowi.