Wpis z mikrobloga

Hej, mam Raspberry Pi 3B+, dziś przez przypadek zauważyłem, że wiele procesów uruchomionych na RPI jest zduplikowanych. Używam też VNC. Jak zatem pozbyć się podwójnie uruchamianych procesów? Napisałem sobie skryp, wrzuciłem do katalogu /home/pi/.config/autostart/ no i cholera włącza się dwukrotnie również :/
Jak to rozwiązać? :(

#linux #raspberry #raspberrypi #raspberrypi3 #programowanie #bash #komputery #informatyka
MisiekD - Hej, mam Raspberry Pi 3B+, dziś przez przypadek zauważyłem, że wiele proces...

źródło: comment_1671575052DaDHsqMvxaeTcrpYi1KSWJ.jpg

Pobierz
  • 21
no masz 3 sesje Xvnc


@sunkillmoon: no dobra, a ile powinno ich być? Wiem, że mam domyślnie ekran o rozdzielczości 480px x 600 (domyślny) i mam ustawiony drugi ekran dużej rozdzielczości jako VNCServer.

VNC server uruchamiam skryptem:

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=VNCServer1360x768
Exec=vncserver :2 -geometry 1360x768
StartupNotify=false
Name[pl_PL]=VNCServer1360x768

Generalnie to nie wiem jak powinno się to robić, żeby było "dobrze". Zrobiłem tak jak radzili na internecie i tyle, nie wiedziałem, że mogą
Nie wiem, dlaczego ktokolwiek używa XDG Autostart, skoro są serwisy systemd/sysvinit itp.


@sys_info: Tak wyczytałem w necie, najprostsza metoda, więc ją zastosowałem. Nie wiedziałem o innych i w czym są lepsze. Tylko, czy te inne metody coś by zmieniły?
nie odpalaj skryptem vnc :D i do tego w autostarcie na desktopie

to nawet nie jest raczej najprostsza metoda


@sunkillmoon: to jak radzicie? Co najlepiej zrobić? Jaką metodą najlepiej to machnąć?
Tak jak napisał @sunkillmoon masz uruchomionych kilka sesji VNC i stąd wiele procesów (XDG Autostart uruchamia się zapewne per session). Przeportuj swój skrypt do serwisu systemd:

https://www.shellhacks.com/systemd-service-file-example/


@sys_info: Zaraz to spróbuję ogarnąć mordo. Mam nadzieję, że zadziała. Generalnie potrzebuję uruchomić automatycznie tą komendę: bash '/home/pi/!SambaShareFolder/!EpsonPrintFromRPI/script.sh'.

Tak będzie ok?

[Unit]
Description=Foo

[Service]
ExecStart=bash '/home/pi/!SambaShareFolder/!EpsonPrintFromRPI/script.sh'

[Install]
WantedBy=multi-user.target