Wpis z mikrobloga

Koniec ery ajatollahów?

Napisałem kolejny bliskowschodni scenariusz dla @Good_Times_Bad_Times. Tym razem o protestach w Iranie. Jednak same protesty są tylko punktem wyjścia do szerszej analizy politycznej, gospodarczej i społecznej kondycji Islamskiej Republiki Iranu.

Widziałem, że ktoś zrobił już znalezisko i materiał wszedł na główną. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli ktoś nie widział to polecam, bo wyszła bardzo szeroka analiza powodów niezadowolenia społecznego w Iranie - a forma wideo jeszcze bardziej zachęca, żeby obejrzeć.

Gdyby ktoś miał pytania do materiału albo do jakichś kwestii związanych z regionem, to pytajcie w komentarzu pod wpisem. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

_____________

Info z Bliskiego Wschodu wrzucam na:
- stronę Facebook Puls Lewantu
- Twittera
- stronę internetową
- #lagunacontent

_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Przypominam też, że mam też Patronite - dla Patronów przygotowuję cotygodniowe przeglądy prasy, sesje Q&A, wczesny dostęp do artykułów i inne fajne rzeczy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bliskiwschod #iran #geopolityka #lagunacontent - autorski tag ( ͡° ͜ʖ ͡°)
JanLaguna - Koniec ery ajatollahów?

**Napisałem kolejny bliskowschodni scenariusz ...
  • 37
@Lukasq: W skrócie: Raczej nie, być może będzie powrót do bardziej liberalnej interpretacji przepisów dotyczących hidżabu (tj. takiej interpretacji jak w czasach Rouhaniego), ale większych zmian się nie spodziewam. Establishment, z Chameneim na czele, od 2019 r. wyraźnie skręca w kierunku twardogłowych polityków i zwiększania roli Korpusu. Oni tak łatwo nie odpuszczą, bo z ich perspektywy protesty to przedłużenie polityki maksymalnej presji ze strony USA (zapoczątkowanej przez Trumpa i kontynuowanej przez
@JanLaguna:
Dziękuję za jak zawsze bardzo ciekawy materiał - za każdym razem daję plusa zanim zacznę czytać ()
Mam kilka pytań:
1. Jak aktualnie wyglądają relacje irańsko - afgańskie? Iran podczas stacjonowania Amerykanów w Afganistanie wspierał talibów. Po przejęciu władzy przez talibów w kraju zapanowała totalna bieda i głód. Iran natomiast mocno odczuwa sankcje. Iran mimo problemów gospodarczych próbuje jakoś układać się z talibami?
Oni tak łatwo nie odpuszczą, bo z ich perspektywy protesty to przedłużenie polityki maksymalnej presji ze strony USA


@JanLaguna: ECH UCH, ZNUF TO PRZEBRZYDŁE UESA JONTRZY I BABY CHCO ZDEJMOWAĆ WSPANIAŁE TRADYCYJNE UBIORY NA RZECZ ZŁEGO ZACHODNIEGO KONSUMPCJONIZMU!!1
"Tradycja, rodzina", okazyjne kamieniowanie i dyktatura - ustrój zbliżony do ruskiego.
@hetman64: jutro Ci odpowiem pod wieczór ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@tellet: czytaj ze zrozumieniem ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Establishment, z Chameneim na czele, od 2019 r. wyraźnie skręca w kierunku twardogłowych polityków i zwiększania roli Korpusu. Oni tak łatwo nie odpuszczą, bo z ich perspektywy protesty to
@hetman64: ja nie @JanLaguna ale też jestem w stanie coś napisać ;) czynnik kurdyjski w protestach w Iranie jest na zachodzie przeszacowany, miał duże znaczenie na samiutkim początku protestów, ale to bardziej jako czynnik regionalny, a nie etniczny. Do tego irańsko-kurdyjski PJAK to w porównaniu do organizacji Kurdów w Turcji, Syrii czy Iraku dosłownie karzełek. Jest za to bardzo liczna grupa irańskich Kurdów z wysoką lojalnością wobec Iranu jako państwa. Tak
Widziałem, że ktoś zrobił już znalezisko i materiał wszedł na główną. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli ktoś nie widział to polecam, bo wyszła bardzo szeroka analiza powodów niezadowolenia społecznego w Iranie - a forma wideo jeszcze bardziej zachęca, żeby obejrzeć.


@JanLaguna: Szkoda, że nie dodałeś linku bo lubię również komentarze poczytać.