Wpis z mikrobloga

Cześć,

Zwracam się do Was z prośbą o poradę na temat kolejności prac.

Posiadam nietypowy projekt domu który wynikał z wąskiej działki o nieregularnym kształcie oraz wielu ograniczeń.

Aktualnie kończę stawianie ścian szczytowych i zaraz biorę się za dach główny (oznaczony cyfrą 1). Ten będzie zrobiony już w styczniu (bez pełnego deskowania, poddasze nieużytkowe pokryte blachodachówką). Komina z projektu nie robię.

Mniejszy dach (2) będzie miał teraz jedynie więźbę którą prowizorycznie przykryje folią. Pokrycie docelowe dopiero po zrobieniu elewacji i ocieplenia (wełna). Jest tu też wylany strop monolityczny

Na tarasie 3 (który tak naprawdę użytkowy nie będzie) jest strop a docelowo pójdzie ocieplenie oraz dwie warstwy papy, aktualnie jest tu jeszcze murek dookoła na 60 cm który będzie spełniał rolę barierki. Ten będzie ocieplony i obrobiony blachą również na etapie robienia elewacji.

Elewacje planowałem robić na sam koniec. Na początku elektryka, hydraulika, tynki, posadzki.
Byłem przekonany do takiego rozwiązania ale teraz nie jestem ;)

Dom budowany jest z betonu komórkowego który nasiąka wodą. Po zrobieniu tynków i posadzek w środku a zostawieniu niewykończonego dachu 2 i tarasu 3 obawiam się, że woda będzie przesiąkać i na ścianach wychodzić grzyb / będzie wilgoć.

Myślę więc jaka będzie najlepsza kolejność prac tutaj. Czy najlepiej, zanim się wezmę za wszelkie pracę w środku, skończyć te zewnętrzne elementy i zrobić elewację / dachy?

Z kolei elewacja chyba nie jest polecana przed zrobieniem prac ‘mokrych’ w środku (tynki, wylewki)? Co sądzicie?

#budujzwykopem #budowadomu #remontujzwykopem #pytanie #dom #budowa
Pobierz
źródło: comment_1671536972lfbMHPto4SDkuMF1dNX6Ln.jpg
  • 10
@ATAT-2:
Najpierw robisz stan zamknięty dach/okna/drzwi
Następnie elektryka/hydraulika/tynki/wylewki (ogólnie kolejność może być różna w zasadzie tylko elektryka musi być przed tynkami, a hydraulika przed wylewkami), wylewki/tynki w środku muszą wyschnąć to chwilę trwa. Typowo robi się tak, że robisz elektrykę, tynki, hydraulikę, wylewki.

Następnie Robisz sobie krótką przerwę technologiczną aby ci tynki/wylewki wyschły, jak masz już je odpowiednio suche robisz ocieplenie ścian/dachu. następnie siatka z klejem na elewacje i najczęściej dokańczanie
@lobo: No fajnie, znam to z definicji i taki plan miałem.

Tylko ponownie, nie zrobie dachu 2 bez elewacji i ocieplenia ścian.
I podobnie nie zrobie szczelnego tarasu 3 bez elewacji na ścianie i elewacji / ocieplenia murku dookoła tego tarasu.

Stąd całt ten test i pytanie.
@ATAT-2: A nie sensowniej zrobić tylko fragmentarycznie ocieplenie w miejscach styku i z resztą działać standardowo? W zasadzie tylko w miejscu dachu 2 tak by trzeba było robić, ewentualnie rzeczywiście dać tam tylko plandekę tymczasowo na dach.
@lobo: Jeden fachman mi to odradzał - ocieplenie będzie z wełny i byłoby zbyt duże prawdopodobieństwo że zamoknie przez ten czas co bardzo źle wpływa na je właściwości.

Rozważam prowizoryczne przykrycie powierzchni 2 jak i całego tarasu 3 (folią, prowizoryczny stelaż z desek)
@ATAT-2: beton komórkowy nie spleśnieje, musiał byś go polewać wodą przez rok bez wysychania żeby spleśniał. Czasami glony się porobią pierwsze ale nie spleśnieje.

ocieplenie będzie z wełny


@ATAT-2: haha i obawiasz się pleśni na BK? Wiesz że statystycznie poprawne szczelne wykonanie ocieplenia zewnętrznego z wełny tak żeby nie dostawała się wilgoć jest praktycznie nieosiągalne?
A wełna plus wilgoć to katastrofa.