Wpis z mikrobloga

Pytanie natury prawnej. Jeżeli w logo zostanie użyty font z wolnej licencji to czy może zostać zarejestrowany jako znak towarowy? Pytanie sprowadza się do tego czy kilka glifów z fontu jest tak samo chronione prawnie jak cały font będący programem komputerowym.

#grafika #prawo
  • 10
  • Odpowiedz
@Fat_Mo: Fonty nie są utworem i tym samym nie są chronione prawem autorskim. Mnie bardziej interesuje kiedy font przestaje być fontem. Jeżeli Pepsi używa w logotypie darmowego fontu to czy może być właścicielem znaku towarowego.

Font = antykwa. Czy napis ''Pepsi'' (4 glify) nie będący antykwą jest traktowany przez prawo jako font?
  • Odpowiedz
@Logytaze: Jeśli pamięc mnie nie zawodzi to można sprzedawać w polsce podróbki supreme ponieważ ich znak towarowy (logo) nie jest chroniony prawnie w polsce ze względu na to, że to napis z darmowego fontu. Może jak poczytasz troche o tym konkretnie przypadku to dowiesz sie tego co cie interesuje
  • Odpowiedz
@siadatajta: w logotypie Supreme to Futura Italic - nie jest to darmowy font ( ͡º ͜ʖ͡º). Problem jest podobno inny - firma nie zastrzegła znaku towarowego w wielu krajach...
  • Odpowiedz
@siadatajta: zawodzi i to mocno, Supreme nie ma znaku towarowego na Europę bo nikt nie chciał tego zarejestrować z uwagi na to, że nie jest niczym innowacyjnym i wyróżniającym się. Tak samo w Polsce była walka lodziarni - bodaj Wytwórnia Lodów Tradycyjnych i Wytwórnia lodów naturalnych. Tej pierwszej odmówiono prawa do ochrony z uwagi na to, że ich nazwa to zlepek powszechnie używanych słów.
  • Odpowiedz
Jeżeli w logo zostanie użyty font z wolnej licencji to czy może zostać zarejestrowany jako znak towarowy


@Logytaze: niezależnie czy darmowy, wolna licencja czy komercyjny font - zależy to od treści licencji.
  • Odpowiedz
@grlux: Niekoniecznie. Zależy o czym mówimy i o jakim kraju. Licencje fontów określają pole eksploatacji, ale (przynajmniej w standardzie europejskim) muszą być zgodne z prawem krajowym i mn. Mój wpis dotyczy do tego co jest nad licencją.

Kompletnie zapomniałem o kazusie Supreme. I w sumie mamy odpowiedź, bo wniosek o rejestrację TM w UE upadł z dwóch powodów. Tym drugim jest właśnie font.

The second point concerns the aesthetic of the
  • Odpowiedz
Jeżeli w logo zostanie użyty font z wolnej licencji to czy może zostać zarejestrowany jako znak towarowy?


@Logytaze: moim zdaniem tego dotyczył twój post ( ͡° ͜ʖ ͡°) i na to starałem się odpowiedzieć...
  • Odpowiedz
@grlux: Rozumiem intencje. Napisałem o wolnej licencji tylko po to, aby ktoś mi nie walnął banałem ''nie można użyć fontu, którego się nie kupiło''.
  • Odpowiedz