Wpis z mikrobloga

Dzień 69

Polski świadek zeznaje w Norymberdze

W procesie 21 głównych zbrodniarzy wojennych oskarżyciele zakończyli w środę uzasadnianie aktu oskarżenia. Dotychczasowe postępowanie trwało ponad trzy miesiące.

Podczas tego dnia radziecki prokurator przedstawił liczby dotyczące morderstw dokonanych na ludności żydowskiej. Z 3,5 miliona żydów mieszkających w Polsce w roku 1939 obecnie pozostało około stu tysięcy, zaś w ZSRR około dwustu tysięcy. W Czechosłowacji pozostało zaledwie sześć tysięcy żydów. Jeden ze świadków, pisarz Abram Suzkewer zeznał, że podczas okupacji Wilna z 80 tysięcy żydów pozostało w mieście zaledwie 600.

Następnie została przedstawiona część aktu oskarżenia dotycząca działań lekarzy na terenie obozu w Oświęcimiu. Ponownie zostały wspomniane eksperymenty przeprowadzone na więźniach, którzy byli odpowiednim materiałem do doświadczeń z tyfusem, malarią i innymi chorobami. Doświadczenia z zamrażaniem przyniosły śmierć wielu "ochotnikom" biorącym w nich udział.

Swoje zeznania złożyła także Seweryna Szmaglewska, która przez dwa lata była więziona w Oświęcimiu. Opisała ona szczegółowo masowe mordy dzieci, które wysyłano do komór gazowych. Jedynym śladem po tych ofiarach pozostały setki wózków i stosy sukienek. Następnie kobieta opisała nieludzką pracę kobiet w obozie.

Zarówno podczas zeznań Suzkewera jak i Szmaglewskiej żaden z obrońców nie miał odwagi zadawać pytań tym świadkom.

Trybunał odrzucił wniosek Ribbentropa o powołanie Churchilla jako świadka obrony. Niemniej zezwolił na wezwanie kilkunastu innych oraz przesłanie zapytań do byłych ministrów brytyjskich. Obecnie rozpocznie się część procesu, podczas której będą oskarżane organizacje hitlerowskie. Następnie prawdopodobnie od poniedziałku swoje wywody rozpocznie obrona.

#norymberga #procesynorymberskie #necrobook
  • 2