Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika

Tak mniej więcej wygląda "listwa antyprzepięciowa do PC". Prawdopodobnie ten sam układ jest powtórzony w zasilaczu ATX, ale listwa była "lepsza", zabezpieczała komputer i przez to kosztowała 3 x tyle co zwykła listwa z włącznikiem. Wszyscy takie kupowali, bo sprzęt kosztował wtedy kilka razy więcej niż obecnie.

Ja na bezpiecznik założyłbym jeszcze koszulkę izolacyjną. bo te blaszki przewodzą prąd, a nóżkę termistora odginał bym używając dwóch par kombinerek żeby niczego w środku nie uszkodzić. Termistory też widziałem w koszulkach izolacyjnych. Na pewno można to zrobić lepiej, poza tym widziałem, że w listwach były montowane bezpieczniki na L i N, PE nie miał bezpiecznika. W starych instalacjach TN-C często L jest zamienione z N miejscami, jest to między innymi wina podwójnych gniazd zasilających, w których są 3 blaszki, pierwsza dla L, druga dla PE i trzecia dla N. Jedno z gniazd ma bolec na dole, drugie u góry. Wynika z tego, że w tym samym gnieździe, górne gniazdo ma L po prawej i N po lewej, a dolne ma L po lewej i N po prawej. Te gniazda były niezgodne z normą, ale i tak były dostępne we wszystkich hurtowniach elektrycznych.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika

Tak mniej więcej wygląda "listwa...
  • 10
@tojestmultikonto: Gdzie norma mówi że faza musi być po lewej? To jest tylko praktyka przyjęta przez elektryków. Normalizowanie tego nie ma sensu skoro są wtyczki bez uziemienia i można je wpiąć dowolnie.
@pbdq

Gdzie norma mówi że faza musi być po lewej? To jest tylko praktyka przyjęta przez elektryków. Normalizowanie tego nie ma sensu skoro są wtyczki bez uziemienia i można je wpiąć dowolnie.


Poradniki dla elektryków ( a nie wiem czy nie norma także) mówią o rozkładzie poszczególnych potencjałów w gniazdach z 3 stykami.

Jak podłączysz sobie prawdziwa listwę zabezpieczająca lub porzadny UPS do gniazdka zrobionego niezgodnie ze sztuką...to będą sygnalizować "brak uziemienia".
@tojestmultikonto: w sumie temat nawiązujący do zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Jak dobrze kojarzę to żeby skompletować całość to są potrzebne 3 elementy. Wspomniane warystory w listwach zasilających, zabezpieczenie w RG i jeszcze jedno zabezpieczenie które wykonać powinien dystrybutor energii elektrycznej, proszę popraw mnie jeżeli się mylę.
Chciałem się tylko dowiedzieć która norma o tym wspomina, skoro padło stwierdzenie że te popularne gniazdka dostępne w sprzedaży jej nie spełniają.
@eMinimi: Napisałem żeby bezpiecznik w rurkę wysokotemperaturową wsadzić. Lepszy będzie bezpiecznik w obudowie ceramicznej, z piaskiem kwarcowym w środku albo mikrobezpiecznik ceramiczny z nóżkami (trochę większy od SMD). Fabrycznie często pakują elementy w koszulki, bo prawdopodobnie potrafią się uszkodzić i zrobić zwarcie). Przynajmniej bezpiecznik powinieneś zaizolować rurką plecioną z włókna szklanego powleczonego silikonem (silikon wytrzymuje ponad 400 °C) i dodatkowo chroni rurkę przed rozpleceniem się się na końcach, ale i