Wpis z mikrobloga

Blisko, coraz bliżej‼️
Park Gier Cracovii z 1922 r. rośnie jak na drożdżach i pięknieje z dnia na dzień!

Z ciekawymi inicjatywami co pewien czas występuje Cracovia Oldschool. To twitterowa grupa skupiająca kilkadziesiąt osób, którym na sercu leży kultywowanie historii Cracovii. Ostatnim pomysłem jest projekt "Diorama".

Cracovia Oldschool chce zrealizować projekt makiety przedstawiającej Park Gier Klubu Sportowego Cracovia z 1922 r. czyli terenu, na którym znajdował się stadion Cracovii. Pasiasta Diorama ma być wykonana w skali 1:200.

Pracy podjęła się grupa modelarska AGTON z Krakowa

"Wierzymy w ich zdolności gdyż najważniejszym dla nas założeniem jest wykonanie trybuny głównej z drewna orzechowego. Chcemy zrobić wierną kopię trybuny, tak aby przenosiła o 100 lat wstecz, w czasy międzywojennego rozkwitu naszego klubu - piszą organizatorzy na stronie zrzutka.pl.

Ten projekt jest finansowany przez kibiców. Jest w pełni transparentny, organizatorzy zapewniają pełne jego rozliczenie. Do tej pory zebrano 8 133 zł. z 10 tys. jakie zaplanowano.


ZRZUTKA: https://zrzutka.pl/nbf9um

Historia stadionu

Stadion powstał w 1912 roku według projektu architekta Franciszka Mączyńskiego - Park Gier Klubu Sportowego "Cracovia", zbudowano go na terenach "łąkach zwierzynieckich" (teren pomiędzy dzisiejszymi ulicami: 3 Maja, al. Krasińskiego, Stachowicza oraz Kraszewskiego) teren przejęto od sióstr Norbertanek w wieczystą dzierżawę. Pracami budowlanymi kierował inż. Tadeusz Zieliński. Współtwórcą stadionu był również geometra Marceli Skibowiecki.

Budowa nie byłaby możliwa bez społecznej ofiarności, zebrano 8 200 koron do czego walnie przyczynił się mający szerokie kontakty z bogatą arystokracją Kazimierz Jurjewicz – późniejszy prezes Cracovii, całość kosztowała 20 tysięcy. Jednocześnie powstało obok drugie boisko, treningowe. Stadion otwarto meczem z lwowską Pogonią 31 marca 1912 (2:2). Początkowo widownia składała się z drewnianej trybuny na 300 miejsc siedzących i nasypu z miejscami stojącymi. Był to pierwszy na ziemiach polskich stały stadion będący własnością klubu sportowego.

Początkowo stadion wyglądał całkowicie inaczej niż dzisiaj. Trybuna główna stała od strony obecnej al. Focha, stąd kibice mieli wspaniały widok na Wawel, którego nie zasłaniały żadne budowle. Stadion otoczony był żwirową bieżnią, na której mogli występować lekkoatleci. Za bramkami pomiędzy boiskiem i bieżnią było więcej miejsca niż obecnie, także z myślą o lekkoatletach. Główne wejście na stadion znajdowało się na miejscu dzisiejszego hotelu „Cracovia” - tuż za nasypem kolejowym (przypomnijmy, że w miejscu Alei Krasińskiego znajdował się nasyp, po którym wiodła linia kolejowa do Zakopanego, która została zlikwidowana w 1917 roku). Park Gier KS Cracovia obejmował, znacznie więcej terenu niż sam stadion, bo aż do dzisiejszych Alei.

Po wybuchu I wojny światowej w 1914 r. stadion Cracovii został zajęty przez wojsko. Wskutek tego boisko oraz trybuny nadmiernie ucierpiały. Zimą w r. 1914 biwakują w parku klubowym początkowo honwedzi i grzeją się przy ogniu rozpalonym parkanem — a gdy w jakiś czas miejsce ich zajęli strzelcy tyrolscy — ofiarą pada w części trybun.

Podczas I wojny światowej w sierpniu 1915 r. stadion nawiedziła powódź. Woda z wezbranej Rudawy zalała boisko, urządzenia sportowe, trybuny dla widzów, korty tenisowe, domek mieszkalny oraz magazyn.

18 grudnia 1921 roku huragan szalał w Krakowie, który powalił na stadionie 200 metrowy parkan ogradzający boisko Cracovii i zerwał w wielu miejscach papę z trybun. Szacowane koszty na ówczesne 300000 Marek Polskich.

8 maja 1925 otwarto boisko oraz trybuny po gruntownym remoncie. W lipcu 1925 roku Kraków dotknęła wielka powódź, ucierpiał przy ty również stadion Cracovii oraz jego korty tenisowe. Woda miejscami stała na głębokości 1,5-2 metrów.

Stadion nadawał się do generalnego remontu, wtedy właśnie Jan Łazarski namówił prezesa Cetnarowskiego do budowy betonowego toru kolarskiego.
Listopad 1925 to budowa w Parku Sportowym KS Cracovia bieżni lekkoatletów o nawierzchni żużlowej.

więcej: https://www.wikipasy.pl/Historia_stadionu_Cracovii

#cracovia #makietasierobi #makiety #rekodzielo #sport #historia #krakow #stadiony #gruparatowaniapoziomu #arkagdynia #lechpoznan #pilkanozna
Pobierz fullversion - Blisko, coraz bliżej‼️
Park Gier Cracovii z 1922 r. rośnie jak na droż...
źródło: comment_1671064762TPyX9X2Mw0mldZq5gTN2d8.jpg
  • 5