Wpis z mikrobloga

@filozof900: zewrzyj bazę do masy (minusa) - powinno zgasnąć. Jak nie gaśnie - to zwalony tranzystor. Jak gaśnie - to "baza zbiera z powietrza" wystarczająco dużo ładunków i upływności (może masz upaćkaną czymś płytę od tyłu?) że wystarcza to na mały prąd kolektora. Przy wzmocnieniu beta=~400 - wystarczy 1uA na bazie, by łądnie swiecić niecałym pół miliampera w ledzie
  • Odpowiedz
@filozof900: złącz bazę do masy, a wtedy dioda powinna zgasnąć.
Płytka stykowa jest jak antena i zbiera mnóstwo zakłóceń. Dioda potrafi świecić gdy jedną nóżkę dasz do plusa, a drugą dotkniesz palcem. A baza tranzystora jest jeszcze bardziej czuła.
Ogólnie w elektronice unika się pozostawiania wyprowadzeń w "powietrzu" tzn. niepodłączonych do niczego.
  • Odpowiedz
@kapacity: @hrumque: z kolei jak daje plus na baze, to dioda gaśnie całkowicie, ale gaśnie mi też dioda na module zasilania (taki moduł). nie rozumiem, jak daje minus to przewodzi ale mniej niż bez niczego, jak daje plus to wszystko gaśnie (wydaje mi sie, że wtedy jest zwarcie)
  • Odpowiedz
@filozof900: Wątpię, że są zepsute jeśli dioda słabnie. LEDy, a zwłaszcza czerwone, potrafią żarzyć się już przy minimalnym prądzie i myślę że w tym konkretnym zastosowaniu tranzystory bipolarne (npn, pnp) mogą być słabym rozwiązaniem.

I tak, robisz zwarcie. Plusa na bazę powinieneś dać przez rezystor np. 1k Om, chociaż to zależy od charakterystyk tranzystora, napięcia itd.
  • Odpowiedz
@kapacity: miałeś racje z tą diodą. widocznie pomimo tego, że tranzystor jest zamknięty to jednak przewodzi wystarczająco dużo prądu. teraz zrobiłem inaczej, podłączyłem buzzer i i z buzzerem działa już poprawnie. co ciekawe, jak ruszam przewodem którym zwieram bazę do plusa to słychac takie trzaski w buzzerze, jakby jakiś sygnał odbierało
  • Odpowiedz
@filozof900: To jest mniej więcej Twój układ. Zasilanie 5V, rezystor 110ohm z tego co widzę (ale nie jestem do końca pewien), tran. PNP z betą 190 jak typowo ma 2n2222 (https://studylib.net/doc/18086821/determining-%CE%B2-for-a-2n2222-transistor). Już przy 550mV (5V przez rezystor 1M) na bramce przy rezystorze 110 w szeregu symulacja pokazuje 1,4V na diodzie co przy czerwonych wystarczy żeby się "żarzyć" (wiem, żarzyć to się mogą żarówki) mimo minimalnego poboru prądu tj. 180uA.
moonraker - @filozof900: To jest mniej więcej Twój układ. Zasilanie 5V, rezystor 110o...

źródło: comment_1671061228gikHAYTnlEstzxdkiOq9mm.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@moonraker: dzięki. wiesz co no mi się wydaje, że tranzystor działa jednak poprawnie. teraz zrobiłem taki układ, że dałem buzzer, do bazy podłączyłem plus przez rezystor 10k i potencjonometr którym regulowałem opór. to udało mi się osiągnąć to co chciałem, czyli kręcąc regulacją udało mi się wyłączyć buzzer i włączyć
  • Odpowiedz
to jest NPN


@filozof900: szjet, tak się naprodukowałem a zapomniałem zmienić typ.. coś mi nie pasowało z polaryzacją, ale szybko poodwracałem bieguny i jakoś zatrybiło. no to się tym układem nie sugeruj co wkleiłem. ale na symulacji łatwo zmienić na poprawny.
  • Odpowiedz
Mam zepsuty tranzystor czy to inaczej działa?


@filozof900: tranzystor masz dobry, tylko odwrotnie włączony. To jest npn, musisz zamienić miejscami kolektor z emiterem (odwróć go po prostu o 180 stopni).
  • Odpowiedz