Wpis z mikrobloga

@filozof900: zewrzyj bazę do masy (minusa) - powinno zgasnąć. Jak nie gaśnie - to zwalony tranzystor. Jak gaśnie - to "baza zbiera z powietrza" wystarczająco dużo ładunków i upływności (może masz upaćkaną czymś płytę od tyłu?) że wystarcza to na mały prąd kolektora. Przy wzmocnieniu beta=~400 - wystarczy 1uA na bazie, by łądnie swiecić niecałym pół miliampera w ledzie
@filozof900: złącz bazę do masy, a wtedy dioda powinna zgasnąć.
Płytka stykowa jest jak antena i zbiera mnóstwo zakłóceń. Dioda potrafi świecić gdy jedną nóżkę dasz do plusa, a drugą dotkniesz palcem. A baza tranzystora jest jeszcze bardziej czuła.
Ogólnie w elektronice unika się pozostawiania wyprowadzeń w "powietrzu" tzn. niepodłączonych do niczego.
@filozof900: Wątpię, że są zepsute jeśli dioda słabnie. LEDy, a zwłaszcza czerwone, potrafią żarzyć się już przy minimalnym prądzie i myślę że w tym konkretnym zastosowaniu tranzystory bipolarne (npn, pnp) mogą być słabym rozwiązaniem.

I tak, robisz zwarcie. Plusa na bazę powinieneś dać przez rezystor np. 1k Om, chociaż to zależy od charakterystyk tranzystora, napięcia itd.
@kapacity: miałeś racje z tą diodą. widocznie pomimo tego, że tranzystor jest zamknięty to jednak przewodzi wystarczająco dużo prądu. teraz zrobiłem inaczej, podłączyłem buzzer i i z buzzerem działa już poprawnie. co ciekawe, jak ruszam przewodem którym zwieram bazę do plusa to słychac takie trzaski w buzzerze, jakby jakiś sygnał odbierało
@filozof900: To jest mniej więcej Twój układ. Zasilanie 5V, rezystor 110ohm z tego co widzę (ale nie jestem do końca pewien), tran. PNP z betą 190 jak typowo ma 2n2222 (https://studylib.net/doc/18086821/determining-%CE%B2-for-a-2n2222-transistor). Już przy 550mV (5V przez rezystor 1M) na bramce przy rezystorze 110 w szeregu symulacja pokazuje 1,4V na diodzie co przy czerwonych wystarczy żeby się "żarzyć" (wiem, żarzyć to się mogą żarówki) mimo minimalnego poboru prądu tj. 180uA. A
moonraker - @filozof900: To jest mniej więcej Twój układ. Zasilanie 5V, rezystor 110o...

źródło: comment_1671061228gikHAYTnlEstzxdkiOq9mm.jpg

Pobierz
@moonraker: dzięki. wiesz co no mi się wydaje, że tranzystor działa jednak poprawnie. teraz zrobiłem taki układ, że dałem buzzer, do bazy podłączyłem plus przez rezystor 10k i potencjonometr którym regulowałem opór. to udało mi się osiągnąć to co chciałem, czyli kręcąc regulacją udało mi się wyłączyć buzzer i włączyć
to jest NPN


@filozof900: szjet, tak się naprodukowałem a zapomniałem zmienić typ.. coś mi nie pasowało z polaryzacją, ale szybko poodwracałem bieguny i jakoś zatrybiło. no to się tym układem nie sugeruj co wkleiłem. ale na symulacji łatwo zmienić na poprawny.
Mam zepsuty tranzystor czy to inaczej działa?


@filozof900: tranzystor masz dobry, tylko odwrotnie włączony. To jest npn, musisz zamienić miejscami kolektor z emiterem (odwróć go po prostu o 180 stopni).