Wpis z mikrobloga

W Australii znajduje się największy i najgłębszy na świecie basen artezyjski z około 20 tysiącami studni, z których woda o temperaturze dochodzącej do 98 stopni Celsjusza wypływa (często samoistnie) na powierzchnię w formie naturalnych źródeł, wycieków i odwierconych studni. Najgłębsza z nich ma głębokość aż 2136 metrów.
Wielki Basen Artezyjski zajmuje powierzchnię ponad 1,7 miliona kilometrów kwadratowych, co stanowi 22% australijskiego kontynentu. To 5,5 razy więcej od powierzchni Polski.
Szacuje się, że znajduje się tu około 65 tysięcy kilometrów sześciennych wody o zasoleniu od 0,09 do 18,7 promili (dla porównania - średnie zasolenie Bałtyku wynosi 7 promili).
Wielki Basen Artezyjski zajmuje nieckowate zagłębienie wypełnione osadami o grubości dochodzącej do 2500 metrów. Poziomy wodonośne tworzą głównie piaskowce - permskie, triasowe, jurajskie oraz dolno kredowe osady lądowe. Są one zasilane wodami opadowymi, które przedostają się w głąb ziemi na wschodnich i zachodnich krańcach tej formacji. Ponieważ piaskowce są przepuszczalne, woda przepływa przez porowate ziarna z prędkością od 1 do 5 metrów rocznie. Wiek wód podziemnych, które samoistnie wypływają na powierzchnię waha się od kilku tysięcy do prawie 2 milionów lat.

źródło
#graphsandmaps #geologia #australia #ciekawostki
Lifelike - W Australii znajduje się największy i najgłębszy na świecie basen artezyjs...

źródło: comment_1670866434g3buep7vAFzMVYQX1MagfT.jpg

Pobierz
  • 1