Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
Dobra, #!$%@?ła mnie ta #!$%@? bestia ze wschodu, #!$%@? lizacz francuskich luf.
Wczoraj doktore nagrał wysryw dlaczego Polska nie byla mocarstwem blablabla #!$%@? to kogo obchodzi.
Ale
#!$%@? znowu #!$%@? o tych ksiezniczkach dla Zygmunta Augusta i sugeruje celowosc wysyłania epileptyczek Polskim królom bo byli gównem itd, standardowe #!$%@? doktora, co bardziej czuje sie Niemcem niż Polakiem i pewnie przeklina dziadka ze walczyl za Polske miast na Polske robić blitzkrieg xD
NO TO #!$%@? SPRAWDZIŁEM XD
Wszedlem na wikipedie, artykuł angielski napisany na podstawie ksiazki Duczmala, źródła są, mozna se sprawdzic, nie mam czasu, Piotruś też źródeł nie daje a niby doktor xD

Pierwsza żona Zygmunta Augusta - Elżbieta Habsburżanka. Dyskusje dotyczące mariażu miały miejsce, gdy sama krowa rozplodowa (jak to Piotruś mawia o Habsburdzkich księżniczkach) miała 1 rok. Zreszta jako cos w rodzaju przekupstwa, bo Zygmunt Stary miał poprzeć tron Ferdynanda po śmierci Ludwika II Jagiellończyka miast kandydatury Jana Zapolyi (czy jak sie to pisze - nie wiem, nie jestem historykiem). Napady padaczkowe zaczynają się zwykle w wieku 5-10 lat. Prawie na pewno nikt nie wiedział, że Elżbieta ma napady padaczkowe, bo w tym wieku raczej nie wystepuja. Według mnie nie można się tu doszukiwać celowości.

Żródło (patrz Piotrek jak się to robi): https://en.m.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_of_Austria_(1526%E2%80%931545)

Trzecia żona Zygmunta Augusta pochodząca z chowu wsobnego Habsburgów to Katarzyna Habsburżanka. Tutaj jest bardziej zawile i nie mam czasu. Wygląda na to że poszła do Zygmunta, bo akurat byla wolna po krótkim małżeństwie z Franciszkiem III Gonzagą (się utopił 4 miesiące po ślubie xD), gdy reszta jej sióstr była za młoda (a to chyba pilna sprawa była), zajęta, #!$%@?ęta religijnie lub niesamowicie brzydka nawet jak na standardy Habsburgów (Barbara xD https://en.m.wikipedia.org/wiki/Archduchess_Barbara_of_Austria ). Także również tutaj nie widzę celowości w dawaniu królowi Zygmuntowi Augustowi najgorszych księżniczek przez Habsburgów. Zreszta samo małżeństwo bylo nieudane i sie rozpadlo, za co miano ogromne pretensje w Wiedniu względem Katarzyny

Żródło: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Catherine_of_Austria,_Queen_of_Poland

#napierala #bestiazewschodu #kastratcontent
Z.....1 - Dobra, #!$%@?ła mnie ta #!$%@? bestia ze wschodu, #!$%@? lizacz francuskich...
  • 10
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@krne: nie neguje tego, ze miala padaczke, no bo miała. Zgadzam sie, ze Habsburgowie to nie byli wielcy przyjaciele Rzeczpospolitej, wrecz odwrotnie. Ale nadal nie widze w tym celowości, ktora opisuje Piotr - tj przy ogarnianiu mariażu raczej nie wiedziano, ze Elzbieta ma padaczke, bo ataki pojawiaja się później (a przynajmniej tak przeczytalem)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@krne: swoją drogą - spedzilem na wikipedii w tym temacie z godzinke, porownujac obie krolowe Polski do pozostalych corek Ferdynanda, kiedy sie urodzily, kiedy wyszly za maz, za kogo wyszly, jak wygladaly itd. Jasne, nie jest to duzo i wikipedia to nie jest jakies wybitne zrodlo informacji, ale z tego co wyczytalem nie nasuwa mi sie wniosek celowego podstawiania Zygmuntowi Augustowi epileptyczek (moze ominalem, ale nie widzialem zeby Katarzyna miala epilepsje