Wpis z mikrobloga

Stare budownictwo, jeden komin z kratka(a wiec chyba went grawitacyjna). Chce podłączyć okap.
Podobno nie wolno do wentylacji grawitacyjnej podłączać okapu, wiec jedynymi rozwiązaniami, które wygooglalem są: a) rozdzielenie aktualnej kratki na wentylacje i okap(podobno tez to nierozwiązuje problemu), b) wyjscid wentylacji okapu na zewnątrz sciany(odpada, bo trzeba kuć), c) okap jako pochlaniacz zapachu( bez wentylatora - podobno gorsza wydajność i często trzeba wymieniać filtry). Jakieś macie uwagi jak załatwić ten temat?

#okap # wentylacja #budownictwo #kuchnia #wykonczenia
  • 7
@rluk: rozwiązanie a nie ma sensu, bo wywiewane powietrze będzie ci wracać tą kratką (komin nie odbierze pod ciśnieniem tej ilości i wróci ci powietrze)
na rozwiązanie b nikt ci nie pozwoli i będzie wyglądać ohydnie na elewacji + będziesz miał mostek termiczny i ogrom skroplin zwłaszcza w zimie
c - chyba jedyne realne rozwiązanie, w sumie tak jak to jest na obrazku wyżej to wygląda nawet logicznie
@rluk: komin wentylacyjny jest po to, zeby wymieniać Ci powietrze w mieszkaniu. jak zabudujesz wentylator (a jest nim okap), to zaburzysz naturalny ciąg. nawet jak "podzielisz kratkę" to wymiana powietrza będzie się odbywała połową przekroju, więc będzie nieefektywna, zresztą kominiarz Ci tego nie klepnie.
jedyne wyjście to pochłaniacz.
Wezwij kominiarza bo może być tak ,że obok twojego przewodu wentylacyjnego jest przewód dymowy sąsiada (w jednym kominie) Jak podłączysz do wentylacyjnego okap to przez podciśnienie w przewodzie obok dojdzie do wtłaczania dymu do mieszkania i możesz kogoś zatruć. W starym budownictwo też było tak że wentylacje są połączone ze sobą co drugie piętro. To znaczy mieszkanie z parteru ma w tym samym przewodzie wentylacje z kuchni co mieszkanie na drugim piętrze.