Wpis z mikrobloga

Był u mnie naganiacz fotowoltaiki z firmy arago i próbuje mi wcisnąć instalację 4,45 kWp (co mi da ok 4700 kWh rocznie, czyli pokryje prawie całe zapotrzebowanie) za 35,5 k. Czy to dużo czy to mało czy w sam raz?

Poza tym jak to jest z tym net-billngiem, gość mi gadał że teraz cena sprzedaży mojego prądu jest wyższa niż odkupu od energetyki i się to opłaca. Pytanie czy tak będzie zawsze? Czy proporcje mogą się odwrócić? Czy jest to jakoś regulowane?

#fotowoltaika #energetyka #oze
  • 16
Czy to dużo czy to mało czy w sam raz?


@luke-dolla7: 1kWp to ok 5kPLN, dalej już licz sobie sam

Poza tym jak to jest z tym net-billngiem, gość mi gadał że teraz cena sprzedaży mojego prądu jest wyższa niż odkupu od energetyki i się to opłaca. Pytanie czy tak będzie zawsze? Czy proporcje mogą się odwrócić? Czy jest to jakoś regulowane?


@luke-dolla7: nie jest uregulowane i będzie pewnie gorzej
@luke-dolla7: generalnie fotowoltaika została w tym roku udupiona i jeśli nie podpisałeś umowy przed 1 kwietnia to instalacja jest średnio opłacalna. Sprzedajesz tanio i odkupujesz drogo, coś tam się powoli zwraca.
  • 0
@Bushus
Wiem, ale wcześniej nie miałem możliwości montażu fotowoltaiki. Jestem świadomy że gościu mi to wszystko idealizował, straszył ogromnymi cenami za prąd. No ale z tego co widzę nikt gwarancji nie da, teraz jest ok ale co będzie za 5 lat...
@Bushus: poprawiam tekst:
generalnie fotowoltaika została w tym roku udupiona i jeśli nie podpisałeś umowy przed 1 kwietnia to instalacja w przysżłości będzie mało opłacalna, ale narazie jest odwrotnie i jest obecnie bardzo opłacalna. Sprzedajesz drogo i odkupujesz tanio. Ta sytuacja długo się nie utrzyma i wszystko zalezy od cen na giełdzie( obecnie 700-1000/MWh) i cen po jakich URE ustala że konsumenci moga kupować(obecnie ~800/MWh). Wiec obecnie nie jest żle, ale
@Bad_Wolf: nie przez to. Zasady rozliczeń w Polsce mają znikomy wpływ na rynek i ceny komponentów.
Stanieje bo kończą się budować fabryki krzemu oraz kopalnie litu i dostępność wzrośnie znacznie.
Nie będzie to jakiś mega skok, ale stanieje wszystko troszkę.
@luke-dolla7:

Poza tym jak to jest z tym net-billngiem, gość mi gadał że teraz cena sprzedaży mojego prądu jest wyższa niż odkupu od energetyki i się to opłaca.

Dzieje się tak, bo PiS z naszych pieniędzy dopłaca do ceny prądu, tzw zamrożenie cen. Nigdy nie będzie tak, że zakup prądu będzie tańszy, niż sprzedaż.

Pytanie czy tak będzie zawsze?

Dopóki będą zamrożone ceny dla odbiorców gospodarstw domowych.

Czy proporcje mogą się
  • 0
@magawek
Rybnik, właśnie chcę podzwonic jeszcze bo też mi się to dużo wydaje. Rodzice montowali z 3 lata temu 5,5kW i wyszło jakieś 25 k, wiadomo że wszystko drożeje no ale bez przesady