Wpis z mikrobloga

2678 + 1 = 2679

Tytuł: *Jedyni dobrzy Indianie
Autor: Stephen Graham Jones
Gatunek: horror
Ocena: ★★★★★★
Tłumacz: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Mag
Dużym plusem książki jest cały indiański anturaż i ogólnie klimat, tym lepszy, że bez romantyzowania i politycznej poprawności oddaje on niewesołą społeczną rzeczywistość współczesnego indiańskiego rezerwatu. Od tej strony jest bardzo fajnie i czyta się to zaskakująco dobrze, ale... nie zmienia to faktu, że ta książka to nie typowy horror, ale najklasyczniejszy z klasycznych slasher. I to nie błyszczący nadmierną oryginalnością w konstrukcji fabuły i bohaterów. W miejsce znanego schematu "grupka studentów jedzie do lasu i coś ich zabija" mamy tutaj dokładnie ten sam schemat, tylko z Indianami. Fabuła od pewnego momentu robi się boleśnie przewidywalna i taka jest aż do samego finału, co powoduje, że książka nie potrafi nas niczym zaskoczyć i pozostawia spory niedosyt po zakończeniu.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #ksiazkiwegorza #horrorbookmeter
thedestroyerofeels - 2678 + 1 = 2679

Tytuł: *Jedyni dobrzy Indianie
Autor: Stephen G...

źródło: comment_1670256996BEvqEoVG0ZKGx0KY2qNNHJ.jpg

Pobierz
  • 5
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (6.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2023-01-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 284

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Idź i czekaj mrozów (Marta Krajewska) - najnowsza recenzja usera ialath ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis
@thedestroyerofeels: mam to gdzieś na liście do przeczytania na luty i w sumie chyba przeczytam szybciej bo co opinia to skrajnie rożna. Ty piszesz, że "bez romantyzowania i politycznej poprawności" - rozumiem przez to, że nie ma tam chlip chlip płaku płaku o tym i tamtym, podczas gdy czytalem, że to właśnie jest płaku płaku ubrane w slasher. No trzeba będzie się samemu przekonać.
@KubaGuziq: nie wiem, ja bym powiedział, że jego podejście w tej książce zdradza "indiański" punkt widzenia, bo z jednej strony on wielokrotnie podkreśla krzywdę Indian, której (bezsprzecznie) doznali z rąk białych, a z drugiej strony nie ma oporów przed okazywaniem patologii wśród współczesnej mniejszości indiańskiej żyjącej w rezerwatach - mamy alkoholizm, kłusownictwo, brak nadziei na lepsze jutro, konflikty z prawem i ogólnie wybieranie z własnej woli ścieżek uniemożliwiających rozwój i powodujących