Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dildo-vaggins: wydałem furę szmalu na rękaw a-vac, zamknąłem pakowarką i wywiesiłem w piwnicy. Nie wiem co z tego wyjdzie, mam nadzieję że się uda, tylko te worki to strasznie nieopłacalna impreza. Jedną polędwicę zjem taką jaka jest.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jw133718:
Mięso obsypałem peklosolą: 25-30g soli na kilogram mięsa. Potem obsypałem łyżeczką cukru na każdy kilogram. Potem grubo mielonym pieprzem, czosnkiem granulowanym i pieprzem ziołowym. Zamknąłem pakowarką (można szczelnie zawinąć w folię spożywczą i przygnieść tylko będzie się sączyć) I 2 tygodnie w lodówce.
Po opłukaniu i osuszeniu wędziłem 12h w 25 stopniach, średnio gęstym dymem
  • Odpowiedz
@grzegorz-sokol: ja jutro będę wędził. Wrzucę może w niedzielę jakieś zdjęcie na tag skoro już tu trafiłem ;)

Właśnie jutro będzie na mrozie w tradycyjnej - bo taką mamy :) Chodziło mi o takie utrzymanie niskiej temperatury. Ale jak to elektryczna to rzeczywiście ustawisz i jest.
  • Odpowiedz
@grzegorz-sokol: O widzisz, fajnie. My jednak od lat wędzimy raczej na gorąco na krótkim kanale. Zastanawiam się jednak nad suszeniem schabu i szynek po takim wędzeniu. Pekluję w zalewie solankowej, wędzę jakieś 2-3 godz (w zależności od warunków atmosferycznych) do osiągnięcia w środku mięsa temp. około 65-68st C.
Jednak wędliny wychodzą w środku dosyć mokre. Nie wiem czy przed wędzeniem wyciągać je wcześniej z zalewy (wyciągam wieczorem przed porannym wędzeniem)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@banan5005: jeśli w trakcie wędzenia wędlina osiąga 68 stopni to to już się kwalifikuje jako podpiekanie. Wędzenie na ciepło to przedział od 35 do 60, poniżej jest wędzenie na zimno.
Kiedy wędzę na ciepło to w około 50 stopniach a potem parzę w 75-80 do osiągnięcia pożądanej temperatury w środku.
Zwykle suszenie dzień przed w moim przypadku wystarcza.
  • Odpowiedz
Kiedy wędzę na ciepło to w około 50 stopniach


@grzegorz-sokol: i ile wędlina ma wtedy w środku?

OK dzięki. Co do suszenia przed to tym razem jestem zmuszony jednak suszyć po wędzeniu. Nie wysuszę jej dziś bo za późno w środę zapeklowałem. Wyciągnę dziś wieczór na noc a po wędzeniu powieszę na kilka dni do stężenia. Następnym razem spróbuję wysuszyć przed wędzeniem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@banan5005:

i ile wędlina ma wtedy w środku?


Jak wędzę ok 4-6 godzin to podejrzewam że też ok 50 stopni. Tylko wtedy ją parzę.
Nie wiem czy zbyt gorący dym na początku wędzenia nie powoduje zamknięcia porów, co mogłoby zatrzymywać wodę w mięsie. Tak tylko teoretyzuję.
  • Odpowiedz