Wpis z mikrobloga

@r5678:

Chodzi o to że jest takie narzędzie które ma pomarańczową przesłonkę dla dentysty przykładasz punktowo do zęba i świeci światłem UV. Mój wniosek że to aby zabić bakterię światłem UV-C przed zalepieniem tego.


Nie, to lampa polimeryzacyjna, służąca do utwardzenia materiału, z którego wykonane jest wypełnienie. Stosowana od kilkudziesięciu lat :D Odwraca głowę, bo światło to uszkadza wzrok, po to ta przesłonka pomarańczowa.

Poczytałem o koferdamie, to zdecydowanie nie to,
Nie, to lampa polimeryzacyjna, służąca do utwardzenia materiału, z którego wykonane jest wypełnienie. Stosowana od kilkudziesięciu lat :D


Czyli ta druga opcja, bo w lutowaniu też jest coś takiego, że się światłem UV utwardza.

Odwraca głowę, bo światło to uszkadza wzrok, po to ta przesłonka pomarańczowa.


Nie mogę się z tym zgodzić.

Według tego
https://www.czytelniamedyczna.pl/2054,lampy-polimeryzacyjne-stosowane-w-stomatologii-rodzaje-zastosowanie-i-mechanizm.html
Stare halogenowe emitują 360nm, to jest zakres UV-A. Czyli to samo co stanie na słońcu, bo nawet
@r5678:

Nie mogę się z tym zgodzić


Z czym, że lampy polimeryzacyjne uszkadzają wzrok i dlatego producenci montują w nich te pomarańczowe osłonki? No cóż... masz takie prawo xD

Oprócz niewątpliwych zalet lamp polimeryzacyjnych, które umożliwiają stosowanie materiałów wypełniających o coraz lepszej estetyce i pozwalają na sterowanie procesem polimeryzacji, są i wady związane m.in. z bezpieczeństwem operatora czy pacjenta. Pierwszą i podstawową zasadą bezpieczeństwa jest stosowanie się do zaleceń instrukcji producenta
Jak chcesz to możesz na nie patrzeć, ja ufam ostrzeżeniom producentów ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@SkrytyZolw: Ale korzystasz z telefonu, telewizora, oświetlenia w nocy, słońce na Ciebie też pada, a to jest to samo. Spektrum elektromagnetyczne jest znane. monitor, czy telefon, oświetlenie, lampy nowszych, samochodów, latarnie uliczne ledowe emitują Ci to samo promieniowanie, więc na wszystkie te rzeczy powinno być w takim razie ostrzeżenie.

Kupując np okulary
@r5678:

Ale korzystasz z telefonu, telewizora, oświetlenia w nocy, słońce na Ciebie też pada, a to jest to samo


No i niebieskie światło z telefonu jest również szkodliwe dla wzroku ¯\_(ツ)_/¯ Poza tym jak chcesz dyskutować z producentami lamp, to pisz bezpośrednio do nich.

Na szczęście nie jesteś narażony na działanie lamp polimeryzacynnych do kompozytu, przez 15-16h w ciągu dnia.