Wpis z mikrobloga

@r5678: czyli wolisz zostawić ósemkę, która zakaża inne zęby i nie ma szans na bycie zdrowym? ( ͡° ͜ʖ ͡°) No cóż, Ty masz prawo podjąć glupią decyzję, a dentysta ma prawo odmówić wykonania tego ¯\_(ツ)_/¯
@SkrytyZolw: Bardzo często spotkałem się z tym aby wyrwać 8 mimo że były zdrowe... co to znaczy że nie ma szans na bycie zdrowym?
W jaki sposób zakaża inne zęby, nigdy mi się to nie zdarzyło, a pierwszej młodości nie jestem.

Mam problem z jedną aby i prawdopodobnie mam ubytek albo się ukruszyła.
@r5678: Jeżeli wymaga leczenia, to znaczy że nie zapewniłeś jej właściwej higieny. Próchnica jest chorobą zakaźną, więc jak miałyby się inne zęby nie zarażać? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja bym Ci pomagała zdjęcie fotograficzne tej ósmeki jakbyś nie wierzył, że jest do wywalenia ¯\_(ツ)_/¯
@SkrytyZolw: Jestem zielony jeżeli chodzi o zęby... jedyne co się o tym dowiaduje to jak czytam plakaty w poczekalni, jakieś artykuły w necie albo na chłopski rozum. Skoro każdy ząb ma zapewnioną taką samą higienę to czemu nie psują się symetrycznie po lewej i po prawej? tylko mając takie same warunki jeden jest ok a drugi nie?

Jak próchnica czyli ubytki na zębie gdzie w około jest zdrowe no to nie
@r5678: Bo najwyraźniej nie zapewniasz mu takiej samej higieny ¯\_(ツ)_/¯ Ludzie sobie często nie zdają sprawy z tego, że źle myję. Niemal każdemu pacjentowi zwracam uwagę na jakąś niedomytą okolicę.

Na resztę Ci jutro odpowiem, bo już nie myślę o tej porze.
@SkrytyZolw: u mnie mega symetria wchodzi w myciu. Mam stały system i dość skrupulatnie do tego podchodzę, nie ma u mnie jak u sporej części ludzi że boczne zęby są bardziej żółte od tych przednich. Nie mniej ta 8 z tej strony jest pod innym kątem niż z drugiej więc być może o to chodzi.

Na resztę Ci jutro odpowiem, bo już nie myślę o tej porze.


Oki. Dobranoc ;)
@r5678: ogólnie zawsze możesz sprawdzić sobie jakość oczyszczania - są preparaty do wybarwiania płytki nazębnej, które pokazują, czy gdzieś jest niedomyte
@Dunger: Nigdy nie miałem robionych zdjęć szczęki. U mnie problem dotyczy górnej ósemki. dolnych ósemek nigdy nie miałem. nie wykształciły się. Górne zęby mam idealnie równe i proste, dolne już nie do końca, jeden wyrósł tak jakby przed pozostałymi.. Trochę teraz zacząłem czytać i poznałem pojęcie zatrzymany ząb, co by mogło tłumaczyć, dlaczego jeden nie mieści się linii, chyba że to nie powiązane, ale nigdy nic mnie tam nie bolało ani
@r5678:

Czy wymaga leczenia nie wiadomo, ona mi się chyba kruszy. Jak pytałem ostatnio dentystki od czego to mogło się stać to nie wiedziała i mi go trochę oszlifowała aby nie rozcinało policzka usuwając ostre krawędzie.


To może zmień dentystkę, na taką której nie przerastają podstawy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak czy siak, zdrowe zęby się nie kruszą.

Nigdy nie miałem robionych zdjęć szczęki.


Żartujesz prawda? To
@r5678: tak z twojej wypowiedzi można się domyślić, że chodzisz do jakiejś słabej dentystki (mogę się mylic, ale dziwne ma pomysły serio). Zapisz się może do kogoś innego, sprawdzonego i skonsultuje czy faktycznie trzeba tą ósemkę usuwać. Bez zdjęcia pantomograficznego często ciężko jest to ocenić, ale jak piszesz, że masz zgryz w miarę prosty itd to może jest szansa.

Ósemki są problematyczne bo często rosną krzywo (pod kątem) i ciężko jest
Żartujesz prawda? To niby na jakiej podstawie dentyści podejmują jakiekolwiek leczenie? Skąd wiedzą co dzieje się w środku kości? Skąd wiedzą, że nie ma ukrytej próchnicy, ktorej nie widać w ustach?

Zmień dentystę na poważnego specjalistę.


@SkrytyZolw:
Na oko... Oglądają sobie każdy ząb i oceniają, ten do roboty, ten ok. To jakoś inaczej to dentyści robią?

Ogólnie chodzę do jednego gabinetu z tym, że tam często się zmieniali lekarze i zawsze
@r5678: powiedz po prostu że wolalbys tej ósemki nie usuwać i czy jest możliwość jej odbudowania

Co do samego usuwania to to się robi na jednej wizycie, zazwyczaj cię znieczulają, w międzyczasie robią pantomogram i jeden ząb na jednej wizycie, w przypadku górnych zazwyczaj L4 nie jest potrzebne, wazne żeby się nie przemęczać po usunięciu, nie schylać itd, z dolnymi zazwyczaj trochę ciężej, no chyba że będziesz miał powikłania no ale
@r5678:

Na oko... Oglądają sobie każdy ząb i oceniają, ten do roboty, ten ok. To jakoś inaczej to dentyści robią?


Wykorzystują pantomogram, zdjęcia punktowe, a ci lepsi CBCT (czyli zdjęcie 3D). A także bardzo dokładny wywiad, który przeprowadzają z pacjentem. Jeżeli ktoś przegląda tylko zęby lusterkiem, to nie robi Ci dokladnej diagnostyki. Tylko mało dokładny przegląd, przy którym nie da się wszystkiego skontrolować. A badanie zgryzu, mięśni żucia czy stawu skroniowo-żuchwowego
@SkrytyZolw:

A badanie zgryzu, mięśni żucia czy stawu skroniowo-żuchwowego ktokolwiek Ci kiedykolwiek zrobił?

Nigdy.

Z jakiegoś powodu dentyści stamtąd uciekają ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Zadałem jej pytanie czy za te pół roku tutaj będzie, to zaśmiała się i zapytała dlaczego miało by jej nie być.
Ogólnie nie ma zbyt wielu opinii na sieci. Sam zakład jest to filia zakładu który główną siedzibę ma w innym mieście z
@r5678:

To skoro nikt Cię nigdy dokładnie nie zbadał, to obawiam się, że po pójściu do dobrego specjalisty, okaże się że masz wiele rzeczy do zrobienia.

Tak, jak sięgam pamięcią nie kojarzę aby ktoś na stojąco robił tylko na takim fotelu się przysuwają do fotela dla pacjenta.


Na stojąco to się pracowało 30 lat temu xD Teraz się pracuję przy leżącym pacjencie, siedząc za jego głową. Tylko to daje możliwość pracy
To skoro nikt Cię nigdy dokładnie nie zbadał, to obawiam się, że po pójściu do dobrego specjalisty, okaże się że masz wiele rzeczy do zrobienia.


A tak na dobrą sprawę to co tam może być do zrobienia poza tą 8 jedną skoro wszystko działa. Ta niewidoczna próchnica, czyli więcej wiercenia?

Może jeszcze powiesz, że pracują sami, bez asysty? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@SkrytyZolw: Jak zmienia się pacjent
@r5678:

A tak na dobrą sprawę to co tam może być do zrobienia poza tą 8 jedną skoro wszystko działa. Ta niewidoczna próchnica, czyli więcej wiercenia?


Choćby higienizacja (skaling i piaskowanie), dokładna diagnostyka z uwzględnieniem zgryzu, mięśni i stawów, a potem wymiana nieszczelnych wypełnień, usuwanie próchnicy, ewentualne usuwanie zębów, leczenie kanałowe, ortodontyczne i protetyczne.

Jak zmienia się pacjent to wchodzi ktoś drugi aby pomóc w sprzątaniu czy coś przynieść, ale podczas
Choćby higienizacja (skaling i piaskowanie)

Dentysta usuwa kamień? To robota dla higienistki nie lekarza.


@SkrytyZolw: Mi zawsze ten skaling myli się ze stalking :D więc mówię usuwanie kamienia. nie mogę tego zapamiętać, ale to chyba to samo? bo nawet jak w google wpisze to skaling=usuwanie kamienia

To bardzo, bardzo dziwne. Ja rozumiem leczyć tak w 1980 roku, ale mamy 2022... to jest jakaś parodia gabinetu.

Przynajmniej maszyny i narzędzia mają nowoczesne,
@r5678:

Mi zawsze ten skaling myli się ze stalking :D


XDDD

więc mówię usuwanie kamienia. nie mogę tego zapamiętać, ale to chyba to samo?


Tak jest, to synonimy :)

Przynajmniej maszyny i narzędzia mają nowoczesne, nawet lampa UV-C


Aha, czyli tomografię CBCT miałeś, leczenie w koferdamie, a dentysta stosował mikroskop lub lupy? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Lampa uv-c to żadna nowinka.

Aha, takie buty, to ja nie
Aha, czyli tomografię CBCT miałeś, leczenie w koferdamie, a dentysta stosował mikroskop lub lupy? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Lampa uv-c to żadna nowinka.


@SkrytyZolw: Chodzi o to że jest takie narzędzie które ma pomarańczową przesłonkę dla dentysty przykładasz punktowo do zęba i świeci światłem UV. Mój wniosek że to aby zabić bakterię światłem UV-C przed zalepieniem tego.
Ewentualnie ma związać jakiś klej czy coś, stąd jej się