Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (624)

Rosja
W czwartek kraje Unii Europejskiej wstępnie zgodziły się na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy na morzu do 60 dolarów za baryłkę, z mechanizmem dostosowawczym, który ma utrzymać pułap na poziomie 5% poniżej ceny rynkowej. Zgodnie z propozycją cena rosyjskiej ropy będzie korygowana co dwa tygodnie, tak aby utrzymać ją na poziomie 5% poniżej ceny rynkowej. Obecnie rosyjska ropa Urals kosztuje 70,3 dolara za baryłkę. Na propozycję musiała zgodzić się Polska, która konsekwentnie opowiadała się za ustaleniem najniższego możliwego limitu ceny do godziny 17:00 czasu kijowskiego. Litwa i Estonia, które również zajęły twarde stanowisko, postanowiły poprzeć uzgodniony plan. „Jeśli ona ( Polska ) to zrobi, do jutra odbędzie się pisemna procedura zatwierdzająca” – powiedział dyplomata. Wcześniej polscy dyplomaci nieoficjalnie poinformowali, że kontynuują konsultacje z rządem w Warszawie.
Źródło

Bez zbędnego komentarza: "Europa może powrócić do „pokojowego ładu” z Rosją, który funkcjonował przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę z Ukrainą, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin zrezygnuje z agresji na kraje sąsiednie. poinformował o tym kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Źródło

Ukraina
Unia Europejska przeznaczy dodatkowo milion euro na rozminowanie terytoriów Ukrainy. - powiedział szef dyplomacji UE Josep Borrell przed posiedzeniem Rady Ministrów OBWE. Zaznaczył, że właśnie na spotkaniu przedstawi Ukrainie ofertę wsparcia z UE oraz ogłosi pomoc finansową na rozminowywanie.
Źródło

Rada Najwyższa wzywa społeczność światową do uznania ataków Federacji Rosyjskiej na infrastrukturę energetyczną Ukrainy za kontynuację odwiecznej polityki ludobójstwa narodu ukraińskiego. Ukraiński parlament wzywa także cały demokratyczny świat do zintensyfikowania wysiłków na rzecz ostatecznego uwolnienia kontynentu europejskiego od zależności energetycznej sprowokowanej przez Federację Rosyjską. Ponadto Rada Najwyższa apeluje do całego demokratycznego świata i organizacji międzynarodowych o pilne podjęcie skonsolidowanych i skutecznych działań w celu powstrzymania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i natychmiastowego wycofania wszystkich jej sił zbrojnych z suwerennego terytorium Ukrainy w granicach jej terytorium międzynarodowo uznane granice.
Źródło

Dziś i wczoraj dwie ambasady Ukrainy za granicą otrzymały listy z konkretnymi groźbami. Mówimy o celowej i zakrojonej na szeroką skalę kampanii przeciwko Ukrainie za granicą. „Były też inne niepokojące wydarzenia, nie związane z materiałami wybuchowymi, ale z wysyłaniem bardzo konkretnych gróźb do ambasad Ukrainy” – powiedział minister SZ Dmytro Kułeba.
Źródło

Białoruś
Takimi metodami posługuje się reżim Łukaszenki: Adwokaci Wołodymyr Pylczenko i Wiktor Mackiewicz zostali dziś wezwani na nadzwyczajne przesłuchanie w komisji kwalifikacyjnej - cofnięto im certyfikację adwokacką. Pylczenko jest prawnikiem Marii Kolesnikowej, Eduarda Babaryki, Iriny Sławnikowej. Mackiewicz bronił interesów Siergieja Cichanouskiego, Wiktora Babaryki, Alesia Bialackiego. Tymczasem Maria Kolesnikowa została przeniesiona z intensywnej terapii na pierwszy oddział chirurgiczny. Ojcu Marii udało się dowiedzieć od lekarzy, że dziś czuje się lepiej.
Źródło
Źródło

Litwa
Polskie Siły Powietrzne, które niedawno wzmocniły misję policji powietrznej NATO w krajach bałtyckich, 1 grudnia br. przejęły dowodzenie misją od Węgier - poinformowano w komunikacie prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej. Polakom, którzy rozmieścili na Litwie cztery myśliwce F-16, będą towarzyszyć żołnierze francuscy, którzy wzmacniają misję czterema myśliwcami Rafale, które po raz pierwszy stacjonują na Litwie.
Źródło

Łotwa
Konsultant biznesowy i wykładowca, żołnierz Gwardii Narodowej Juris Ulmanis, poprzez portal inicjatyw społecznych manabalss.lv, rozpoczął oficjalne zbieranie podpisów za wyłączeniem prądu w ambasadzie Rosji w Rydze. Podobna inicjatywa pojawiła się w Czechach, gdzie media poinformowały w tym tygodniu, że ponad 500 osób podpisało petycję wzywającą do odcięcia dostaw prądu, wody i ciepła do wszystkich budynków należących do Rosji w Pradze, w tym używanych przez moskiewskich dyplomatów w odpowiedzi na zmasowane ataki rakietowe Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną.
Źródło

Estonia
Premier Kaja Kallas ponownie ostrzegła przed potencjalnymi przerwami w dostawie prądu z powodu niskich dostaw energii. Według Kallas ryzyko przerw w dostawie prądu można zmniejszyć, zmniejszając zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytu. „Obecnie znajdujemy się w sytuacji, w której na całym obszarze brakuje energii elektrycznej. Są tego różne przyczyny. Jednym z powodów jest to, że nie ma już 1000 megawatów pochodzących z Rosji” – powiedział Kallas na rządowej konferencji prasowej. „W tej chwili kilka ważnych elektrowni jest wyłączonych. Na przykład czwarty reaktor w elektrowni Ringhals (jądrowej) i trzeci reaktor w elektrowni Oskarshamn (oba znajdują się) w Szwecji. W Finlandii trzeci reaktor w zakładzie Olkiluoto nie udało się uruchomić, a nasz własny zakład w Auvere znowu nie działa. Chociaż to już nawet nie pojawia się w wiadomościach. Problem Estonii polega na tym, że wciąż zużywamy tak dużo energii, jakbyśmy nie mieli tych obaw” – dodała Kallas.
Źródło

Informacja
Jutrzejsze wydanie CzW ok. godz. 19.00.

Polecam:

Sukcesy kontrofensywy ukraińskiej w obwodzie charkowskim i chersońskim, atak na Most Krymski oraz bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu zbiegły się z intensyfikacją rosyjskich ataków wymierzonych w ukraińską infrastrukturę krytyczną. W ich efekcie miliony Ukraińców pozbawionych zostało dostępu do energii elektrycznej, ogrzewania i bieżącej wody. Odbudowa zniszczeń, o ile będzie możliwa, może zająć miesiące, a nawet lata.
Komentarz Marty Drabczuk i Andrzeja Szabaciuka (IEŚ)
Rosyjska wojna na wyniszczenie. Zmasowane ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną i ich skutki

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 2