Wpis z mikrobloga

Cześć,

mam problem z komputerem. Zmieniłem płytę główną na Z690 Aorus Elite i procka na i5-13600KF. Po aktualizacji BIOS komputer się odpalił, wszystko jest poprawnie po za jednym. Komputer działa tylko na 2 slotach RAM, nie działa, gdy włożę 4 kości. Wiecie co może być tutaj przyczyną? Proszę o pomoc.

#pcmasterrace #komputery #gry
  • 15
@Biuakke: przypadek @silver1 wskazuje na uszkodzenie mechaniczne a z takim się spotkałem tylko raz na prawie 200 płyt z którymi miałem do czynienia jak pracowałem w serwisie.
Jak już jest usterka mechaniczna, to po stronie podstawki procka lub na szynie adresowej pomiędzy podstawką a gniazdem pamięci na PCB.
Gdyby problem był po stronie elektronicznej, to nie działałyby wszystkie sloty, bo mają wspólne zasilanie Vdd, VddSPD, Vref, Vpp oraz Vtt.
@silver1: Może to głupie, ale weź spróbuj je jakoś lepiej wcisnąć. Mi też niby nie chciało odpalić to włożeniu 4 kości, ale coś tam przedmuchałem, parę razy wyciągałem i wkładałem, próbowałem lepiej docisnąć i w końcu zaczęło działać.

Ewentualnie jakaś jedna z kości ram może być uszkodzona. Wkładaj pojedynczo każdą kość i sprawdzaj czy działa.
Cześć,


mam problem z komputerem. Zmieniłem płytę główną na Z690 Aorus Elite i procka na i5-13600KF. Po aktualizacji BIOS komputer się odpalił, wszystko jest poprawnie po za jednym. Komputer działa tylko na 2 slotach RAM, nie działa, gdy włożę 4 kości. Wiecie co może być tutaj przyczyną? Proszę o pomoc.

#pcmasterrace #komputery #gry

@silver1 Najpierw sprawdź czy te kości ram działają we wszystkich slotach.

Po drugie nie działa to znaczy, że się
@Variv: nie działają w każdym slocie, za to każda z czterech kości działa w tych dwóch slotach. Ustawienia domyślne w BIOSie. Po wpięciu w inne sloty mrygają na przemian diody CPU i DRAM i nic się nie dzieje.
@Variv: nie działają w każdym slocie, za to każda z czterech kości działa w tych dwóch slotach. Ustawienia domyślne w BIOSie. Po wpięciu w inne sloty mrygają na przemian diody CPU i DRAM i nic się nie dzieje.


@silver1 Dziwne ze dioda cpu miga. Co instrukcja mówi diodzie cpu?