Wpis z mikrobloga

Dziwna sytuacja na moim koncie :)
Miałem 230 akcji spółki ze średnią ceną 50 zł.
Sprzedałem 130 akcji po cenie 60 zł
Teraz emakler pokazuje mi że pozostałe 100 akcji które posiadam ma średnią cenę 60 zł.
Jak to możliwe? Nie jest to kwestia dodania do pozostałych akcji prowizji od sprzedaży bo tego wychodzi w przeliczeniu około 25gr na akcję. Skąd takie cuda bo czegoś nie kumam
#gielda #emakler
  • 10
@mor3nko: wygląda na to że kupowałeś akcje po rożnych cenach, pierwszy zakup był po cenie niższej i akcje z tego pakietu zostały sprzedane zgodnie z fifo więc pozostały akcje kupione później za wyższą cenę więc średnia wzrosła.
@solvus: @dilven: tak akcje kupowałem po różnych cenach.
Jako amator nigdy wcześniej nie miałem takiej akcji i sprzedaż części akcji dalej opierał się na średniej cenie. Od czego to zależy?
@mor3nko: Jak kupiles najpierw 10 akcji po 2zł/szt, a potem 10 akcji po 4zł/szt. To masz średnią 3zł.
Jak sprzedajesz 10 akcji to najpierw schodzą te co były kupowane po 2zł/szt, więc na pozostałych zostanie Ci średnia 4zł

@mor3nko:
Np.:
zakup nr 1: 100 akcji po 1zł
zakup nr 2: 100 akcji po 2 zł
zakup nr 3: 100 akcji po 3 zł
Średnia to 600/300=2

Teraz sprzedajesz pakiet 150 akcji. Zgodnie z FIFO pierwsze będą sprzedane 100 akcji kupionych po 1zł i 50 kupionych po 2 zł. Średnia zakupu teraz to 400/150=2,67