Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki z tagu #testowanieoprogramowania. Management wpadł na "genialny" pomysł, byśmy wywalili wszystkie testy automatyczne do kosza (Espresso i XCUITest na mobilkę, Playwright na Weba) i przeszli na coś takiego jak Tricentis Tosca.

Z tego co widzę, to Tosca jest jak Selenium IDE - nagrywanie "testów" poprzez klikanie aplikacji. Oczywiście jest to drogie narzędzie, niby ma integrację z CI i tak dalej. Ale ja kurde tego nie widzę by przejść na klikacza :( Więc będzie dyskusja z managementem na ten temat...

Czy ktoś miał doczynienia z Toscą? Czy mogę prosić o argumenty ZA i PRZECIW? Nie znam tego narzędzia, ale widzę już że jest mało znane, hindi-english w materiałach szkoleniowych no i samo to, że klikacz jest obarczony tym że ciężko go utrzymać...
  • 8
@SuperStefan: z tym syfem jest więcej problemów niż korzyści. Handlowiec omami management demonstrując najprostsze przypadki a potem jak przyjdzie co do czego to okazuje się że trzeba wszystko robić na okrętkę. Nie dajcie sobie tego wsadzić
@SuperStefan ogólnie to XD przesrane

A tak na poważnie, zrób porownanie:
- możliwości
- performance
- wielowątkowość
- dokumentację
- ewentualny czas, który należałoby poświęcić na utrzymanie
- analiza kodu, który powstał przez ten wysryw vs analiza kodu, który sami stworzyliście
- sprawdzić czy testy są powtarzalne, czy raczej flaky

Pokaż to managementowi i powiedz im, żeby się puknęli w czoło, że chcą rezygnować z Playwrighta na rzecz jakiegoś gówna do nagrywania.
@SuperStefan: Używam ichniejszego qtesta i drogi allahu jakie to jest zło, dokumentacja integracji z jira czy innymi toolami straszna. Po co oni się wtryniają w toole? Przyszedł jakiś przedstawiciel z piękna prezentacja i pomyśleli ze zmiana toola poprawi jakość aplikacji?
@SuperStefan: XD rip in peace. Robiłem e tosce ponad rok, w tym jakieś cuda typu odpalanie „headless” (które nigdy nie jest headless), management wielu maszyn, repozytorium wielkości 50gb+ rosnące co tydzień o pare gb. To jest gowno gowien, ktoś to sprzedaje za potężny hajs, odpalasz to tylko na windowsie, ograniczeń ma #!$%@?, selektory to xD, są xpathy ale czasem po prostu nie działają i pozdro, siedź na supporcie z tosca i
@SuperStefan: jakie wsparcie CI? Byle paczka npm-owa ma lepsze wsparcie CI. A support to tylko w porannych godzinach bo to sami hindusi, chyba ze wdzwaniasz się po raz piąty i nie wiedza co jest grane to fowarduja sprawę do architekta z niemiec xD
@Tang0: salesi Tosci to #!$%@? mistrzowie bo robiłem w paru wielkich niemieckojęzycznych korpo i wszędzie tosca. Potem przyjdź jak projekt trwa ponad rok i wchodź w to i ogarnij im czemu testy wolna chodzą, zło zło zło
@SuperStefan: