Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci Wczoraj był problem, ponieważ mój tata nie mógł zapłacić za mieszkanie, ponieważ urząd skarbowy mógł się doczepić, skąd wzięliśmy pieniadze. Wiec tata musiał zrobić przelew na moje konto z tytułu darowizny i wtedy dopiero ja mogłabym zapłacić za mieszkanie. Pokręcone to, ale bałam się jakiejś kontroli z ich strony…
  • 24
  • Odpowiedz
@mirkowa1000: Ja tez nie. Generalnie chodzi o to, że notariusz powiedziała nam, że jeśli tata zapłaciłby za mnie gotówka u niego, to ze wtedy urząd skarbowy mógłby zrobić kontrolę, skąd ja nagle wzięłam tyle pieniedzy. I żeby tej kontroli nie było, to tata musiał mi przelać pieniądze jako darowiznę i wtedy ja te pieniądze mogę traktować jako swoje. I zapłacić nimi za mieszkanie.
  • Odpowiedz
@tesknilam_: @mirkowa1000: czyli jednak kasa legalna, jakby była nielegalna to jbc pisowcy rozpisali sobie furtkę w nowym ładzie i można takie dochody zgłosić i zapłacić 8% podatku, mniej niż zapłaciłoby się z działalności xD dziwi mnie to, że tak mało się o tym mówi, te fajfusy zalegalizowały sobie swoje zyski robione na boku
  • Odpowiedz
@tesknilam_: ale co w tym dziwnego? Skoro to Taty pieniądze, to jak by to formalnie miało wyglądać? A tak po darowiźnie są Twoje, za Twoje pieniądze kupujesz Twoje mieszkanie i wszystko gra. Pamiętaj zgłosić darowiznę do US, żeby nie płacić od niej podatku.
  • Odpowiedz
@tesknilam_: To normalne, darowizny dla rodziny powyżej około 10k trzeba robić przelewem, jeśli nie chce się, żeby przywalili się o podatek. Jeśli to jest powyżej tych (chyba 9600) to musisz chyba też to zgłosić w ciągu 6 miesięcy. Poszukaj w necie.
  • Odpowiedz
@Kluskislaskie: dajesz komuś w łapę kilka baniek, ta osoba to zgłasza i płaci 8%, ale radziłbym być wpływowym członkiem partii, bo od tej reguły jest dużo wyjątków ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i nadal to drożej niż kupienie gruntu od kościoła ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@tesknilam_: ale wiesz, ze darowizne sie zglasza do Urzedu skarbowego - nawet jesli nie placisz podatku? I dalej jesli to jest kasa, ktorej twoj ojciec legalnie nie zarobil to US sie zaciekawi skad te pieniazki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@tesknilam_: no to bez problemu. On robi przelew z tytulem darowizna, bo to trzeba tam zalaczyc jako dokument jak bedziesz skladal - potwierdzenie z banku. Do pol roku musisz wypelnic ten blankiet odpowiedni i zlozyc w swoim US.
  • Odpowiedz