Wpis z mikrobloga

pani Jadzia z sklepiku osiedlowego powinna mieć prawo do łamania dobrego imienia dowolnie wybranego człowieka


@Alakecz: zauważ że wszelakie samosądy (wyłączając jakiś patusów i ich prawo ulicy xd) są w dużej mierze pokłosiem tego że państwo nie chroni obywatela czy jego własności. Co ma zrobić właściciel? Zgłosić na policję, która umorzy z automatu (bo przecież za takie piniondze to łun robić nie będzie, on bandytów ściga xD) a co miesiąc takie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kasztaniak15: powiedz mi, że nie rozumiesz prawa karnego, bez mówienia tego xd

Zgłoszenie przestępstwa to nie to samo co publiczne ujawnienie osoby uznanej za winną. Publiczne ogłoszenie orzeczenia tj. sankcja w postaci pogorszenia opinii o skazanym jest środkiem karnym który wymierza sąd, w przeciwnym razie mamy do czynienia z samosądem, który zawsze prowadzi do nadużyć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tellet: czyli akceptujesz samosąd i nieuzasadnione naruszenie dobrego imienia bo mogę kogoś pozwać? Rozumiem że jak mi sąd cywilny po 3 latach procesu zasądzi że jednak nie byłem złodziejem to nagle w umysłach wszystkich ludzi którzy wiedzieli moją twarz w sklepie piętno zniknie?

W zakazie naruszenia czci chodzi o to żeby tego unikać przed wywołaniem negatywnych konsekwencji, ale widać za trudno to zrozumieć.
  • Odpowiedz
zdecydowanie pani Jadzia z sklepiku osiedlowego powinna mieć prawo do łamania dobrego imienia dowolnie wybranego człowieka, bo na nagraniu widziała a może nie widziała że ktoś coś ukradł xD


@Alakecz: Bo to powinno działać inaczej.

Pani Jadzie, po zawiadomieniu policji i pokazaniu nagrań policjantowi, jeśli nieznana jest tożsamość czy miejsce przebywania podejrzanego, to policjant powinien domyślnie pozwalać na opublikowanie wizerunku poszukiwanego w celu ustalenia jego tożsamości.
Poza specyficznymi przypadkami gdzie "dobro
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@hellfirehe: no tylko że w takim razie dochodzi ponownie do samosądu. Pani Jadzia wywieszając nawet wizerunek typa którego tożsamości nie może policja ustalić szykanuje go przed uznaniem jego winy. No i może czasem by to zadziałało, ale czasem okazałoby się, że ktoś kto ukradł to może czynu dokonał, ale był twoim bratem/ojcem/matką/babką która jest chora psychicznie i nie mogła pokierować swoim zachowaniem z uwagi na chorobę. Teraz do tego chorego członka
  • Odpowiedz
@Alakecz: powiedz mi, ze studiujesz prawo, bez mowienia tego xDD
Publiczne ujawnienie osoby uznanej za winna to nie to samo, co zgloszenie przestepstwa. Samosad nie jest sankcja ani srodkiem karnym, ale nie zawsze prowadzi do naduzyc.
  • Odpowiedz
o, zlodziej broni zlodzieji. Po prostu dawno cie nie o kradli i pieprzysz farnazony. Jest dobry dowod kradzieży? To na tablice.


@dlugi-gr: A co to znaczy "dobry dowód kradzieży"? Ktoś wyżej zasugerował, ze tak powinno być we wszystkich sklepach i to jest problem. Bo ktoś może mieć na kamerze czarno na białym zarejestrowanego złodzieja, a ktoś inny może mieć tylko "domysł". I obaj opublikują wizerunek i ten z dowodem, i ten
  • Odpowiedz
Dosłownie mógłbyś się pokłócić z pania Jadzią, albo panem Władkiem właścicielem sklepu i wywiesili by twoją mordę z napisem "złodziej" a gówno mógłbyś zrobić bo przecież "w każdym sklepie tak powinno robić" xD


@Alakecz: wtedy wzywasz policję że ktoś bezprawnie Cię szkaluje. Masz do tego prawo. Przyjeżdża policja, pani Jadzia ani pan Waldek nie poczuwają się do winy za to pokazują panom policjantom nagranie jak chowasz do kieszeni żelki i wychodzisz.
  • Odpowiedz
Pani Jadzia wywieszając nawet wizerunek typa którego tożsamości nie może policja ustalić szykanuje go przed uznaniem jego winy.


@Alakecz: tzn. oczywiście nie powinno to być z opisem "złodziej".
Obecnie to policja zajmując się poszukiwaniem osób, może zwrócić się do mediów, np. https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Policja-szuka-zlodziei-rozpoznajesz-ich-n149708.html

Z tego co wiem procedura jest taka, że zgłasza się kradzież, przekazuje monitoring, policja kilka miesięcy "poszukuje" sprawcy, po czym wystawia decyzję o umorzeniu. Jeśli poszkodowany się odwoła od
  • Odpowiedz
@Spejsonik: Czemu nie ma jeszcze listy złodziei sklepowych ze zdjęciami i nagraniami, dostępnej dla wszystkich w darknecie, żeby nikt nie mógł usunąć? Przypominam, że listy lewych najemców już są, a firmy je prowadzące mają głęboko w dupie fakt, że łamią prawo.
  • Odpowiedz