Wpis z mikrobloga

Wczoraj na głównej z płomieniem było znalezisko pt. "Katecheci są najlepiej opłacani, mimo że uczniów na religii jest coraz mniej". W treści artykułu był załączony mail z informacją Zespółu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Łęcznej z której wynika, że w 2019/2020 na wynagrodzenia nauczycieli religii wydano kwotę 521 424,31zł. Robi wrażenie! Jest jedno ale. Nie wiemy ile to było etatów. Postanowiłem sprawdzić ilu nauczycieli zatrudniają poszczególne szkoły i przedszkola w Łęcznej. W 2022r. wygląda to następująco:

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łęcznej - 5 nauczycieli religii
Szkoła Podstawowa Nr 4 w Łęcznej - 4 nauczycieli religii
Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łęcznej - 1 nauczyciel religii
Przedszkole Publiczne Nr 2 w Łęcznej - 1 nauczyciel religii
Przedszkole Publiczne Nr 3 w Łęcznej - 1 nauczyciel religii
Przedszkole Publiczne Nr 4 w Łęcznej - 1 nauczyciel religii

Przypuszczam, że w roku szkolnym 2019/2020 mogło to wyglądać bardzo podobnie. Jeśli zatem podzielimy całą kwotę przez ilość nauczycieli, wychodzi średnio zawrotne 3342zł brutto miesięcznie. Oczywiście to tylko orientacyjne wyliczenia, bo nie wiemy jakie etaty mają poszczególni nauczyciele, więc najwłaściwszym byłoby wystąpić do ZOSiP z pytaniem w trybie dostępu do informacji publicznej o ilość etatów dla nauczycieli religii, średnie wynagrodzenie dla nauczyciela religii, średnie, najniższe i najwyższe wynagrodzenie nauczyciela w mieście. Po zebraniu tych informacji mielibyśmy pełny obraz i wiedzielibyśmy, czy autor znaleziska napisał prawdę - w co szczerze wątpię. Po pierwsze wiemy do czego był w przeszłości zdolny, a po drugie znam sytuację płacową w oświacie (w najbliższej rodzinie mam pięciu nauczycieli).

W 2019 roku średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty (początkującego) wynosiło 3 338 zł, a nauczyciela dyplomowanego (najwyższy stopień awansu zawodowego) to 6 141 zł.

* W dwóch przedszkolach uczy ta sama katechetka, ale jednocześnie jest też nauczycielem angielskiego...

#wykop #polska #polityka #4konserwy #neuropa #religia
L3stko - Wczoraj na głównej z płomieniem było znalezisko pt. "Katecheci są najlepiej ...

źródło: comment_1669279061Ukof0Eet1KTS3k4aiRTJef.jpg

Pobierz
  • 12
nie trzeba było ich opłacać bo by nie było religii w szkołach


@SirSherwood: pytanie, szkoła służy do wychowywania? Pytanie drugie, czy rodzic powinien mieć wpływ na to, jak wychowuje się dziecko w szkole?

Pytanie o religię jest pytaniem o to jak mamy wychowywać społeczeństwo a nie indywidua. Powiedzmy, że likwidujemy religię, mamy etykę na której wałkowany jest utylitarny śmieć intelektualny który jest neohedonizmem. Albo konsekwencjalizm który jest neohedonizmem v.2.0.

IMO nie
@Nort: w tym konkretnym przedszkolu naliczyłem dziesięć oddziałów (grup) więc to całkiem prawdopodobne, a nauczycielka religii jest jednocześnie nauczycielem j. angielskiego. ( )
@qluch:

pytanie, szkoła służy do wychowywania?


Nie. Szkoła służy do nauczenia wiedzy ogólnej oraz nauczenia interakcji międzyludzkich. Mamy też taki przedmiot jak wychowanie do życia w rodzinie który pełni poniekąd taką funkcje, ale nie do końca. Za moich czasów, bo nie wiem co sie tam zmieniło, uczył o podstawowych rzeczach jak seks, przemoc w rodzinie czy choroby.

Pytanie drugie, czy rodzic powinien mieć wpływ na to, jak wychowuje się dziecko w
@L3stko: no to przykro mi, ale nie trafiles
sprawdzilem na szybko i w Przedszkolu nr 3 a takze w Przedszkolu nr 4 nauczycielem jest 1 osoba. Dodatkowo ta osoba w Przedszkolu nr 4 prowadzi rowniez zajecia z angielskiego. W Przedszkolu nr 2 brak informacji nt nauczyciela, w przedszkolu nr 1 jest to ksiadz.

Zgodnie z informacjami na stronie przedszkola nr 1 - religia odbywa sie 2x w tygodniu po 30min. Obstawiam,
@Nort: wiem że w PP nr 3 i 4 uczy ta sama osoba, która jest jednocześnie nauczycielem angielskiego, więc godzin robi sporo. Ksiądz też jest nauczycielem, ma przygotowanie pedagogiczne. Tak jak pisałem, dobrze byłoby mieć dane w postaci ilości etatów i średnich zarobków w Łęcznej. Wtedy można by porównać i zweryfikować tezę OPa, że katecheci są najlepiej opłacani.
@L3stko: No to jezeli wiesz, to podzielenie 521k zl na 13 osob daje inna wartosc w porownaniu do podzielenia tego na 12 osob. Dodatkowo, godziny ktora ta pani spedza na nauce angielskiego nie sa placone z tych 521k zl.
Wartosc 3342 zl na nauczyciela jest BARDZO mylaca i podanie jej to zaklamywanie rzeczywistosci. Fajnie ze zdajesz sobie z tego sprawe, ale wyciaganie wnioskow na podstawie blednych zalozen da ci rowniez bledne