Wpis z mikrobloga

Orientuje się ktoś czy Ebike mogę trzymać w ujemnych temperaturach? (na czas pracy) Chodzi mi czy coś może się stać z baterią litowo-jonową? W sensie np zamarznąć i rozerwać się etc? Domyślam się ze spadnie żywotność ale czy coś się może stać takiego "drastycznego"?
#ebike #rower #baterie #elektronika #elektryka
  • 8
@kolonko: trzymać możesz, jeździć też. Ładować nie. Najlepiej unikać ładowania poniżej 10 stopni na plusie a już w ujemnych temperaturach zdecydowanie.
Samochody mają system zarządzania ciepłem, co to sobie akumulator najpierw podgrzeje zanim zacznie ładować. Rower tak dobrze nie ma.
Natomiast jak zostawisz rower na mrozie na dłużej to może się okazać, że ze wspomagania nici, bo też nie da mocy, żeby zasilić kontroler silnika.
Orientuje się ktoś czy Ebike mogę trzymać w ujemnych temperaturach?


@kolonko: Zależy od ogniw. Ogólnie to sprawdź sobie jak to jest dla aut elektrycznych. Nie pamiętam teraz ale wydaje mi się, że nie powinieneś schodzić z temp ogniwa poniżej 0˚C (albo coś poniżej zera) w trakcie używania go.

Ogólnie są 3 parametry.
- zakres temperatury przy ładowaniu
- zakres temperatury przy użytkowaniu
- zakres temperatury przy przechowywaniu

Był chyba 4 jeszcze
@kolonko: Kolega @qdt2k: Ci dobrze napisał. Spadnie Ci pojemność (chwilowa, a nie że ubędzie Ci cykli ładowania), wzrośnie rezystancja wewnętrzna (też po ogrzaniu proces odwracalny) co przy dużym obciążeniu objawi się niskim napięciem na baterii i np. braknie właśnie mocy.

W niskiej temperaturze rozładowywać można, ładować nie.