Wpis z mikrobloga

Magicy z #excel jest wyzanie :) Tym razem nie prosze o pomoc ktora mi sie przyda w robocie ale taki challenge z czystej ciekawosci i checi dowiedzeia sie czegos nowego. Wiec jak kogos znudzilem moimi poprzednimi pytaiami to moze olac. This is for fun and knowledge :P

Jakis miras pytal o drabinke z mundialu do wydrukowania. To se pomyslalem ze zrobie se w excelu. Wyglada (poki co jesem na etapie fazy grupowej) picrel.

I teraz o co mi chodzi (ale najpierw legenda)
M-rozegrane mecze
Z-zwyciestwa
R-remisy
P-porazki
BZ-bramki zdobyte
BS-bramki stracone
BB-bilans bramek
P-punkty

I teraz chodzi mi o to czy da sie tak to zautomatyzowac ze wpisujac wynik po prawej to sie bedzie samo wypelniac? Jesli chodzi o bramki to pan pikus - zrobione.

Ale ilosc meczy, punktow itp to juz wymaga pewnego "ifa". "Ifow" sie nie boje. Tylko czy w excelu da sie zrobic jakas formule? makro? czy jak to sie tam zwie w ten sposob:

Jesli w komorce X jest wartosc >0 to w komorce Y wpisz wartosc Z
Jesli w komorce X jest wartosc <0 to w komorce Y wpisz wartosc A
Jesli w komorce X jest wartosc =0 to w komorce Y wpisz wartosc B

I czy da sie "laczyc ify"? Czyli "jesli w komorce Z jest A i/lub w komorce Y jest B To w komorce Z wpisz C.

Jak to sie da to powinienem sobie poradzic. Pewno malo optymalnie ale dzialac bedzie. Pytanie tylko czy cos takiego sie da.
gorzki99 - Magicy z #excel jest wyzanie :) Tym razem nie prosze o pomoc ktora mi sie ...

źródło: comment_1668796987mQmfI04eioYyoTxn3ALlz7.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
wrzucam jeszcze raz bo boli mnie, że użyłam "," zamiast ";"

IFS jak sama nazwa wskazuje, to liczba mnoga od IF. ¯_(ツ)_/¯

Czyli zamiast pisać
=IF(warunek, wartoscprawda, wartoscfalsz)&IF(warunek, wartoscprawda, wartoscfalsz)&IF(warunek, wartoscprawda, wartoscfalsz)

Piszesz
=IFS(warunek1, wartoscprawda1; warunek2,wartoscprawda2; warunek3, wartoscprawda3;warunek4, wartoscprawda4)

Do maks 127 warunków
  • Odpowiedz
Tylko co to do choleryjest IFS?


@gorzki99:
No funkcja w Excelu. Tak samo jak IF, SUM, AVERAGE i dziesiątki innych.
Średnia możesz wyciągnąć sumując wszystko i dzieląc przez ilość albo użyć AVERAGE.
Jak chcesz IFa na wiele możliwych wariantów to możesz zagnieżdżać IFy albo użyć IFS.
  • Odpowiedz
@gorzki99:
Wpisz =JEŻELI(L2>=0;1;"dupa") I zobacz, czy zwroci 1 czy dupa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak 1 to znaczy, że pustą interpretuje jak 0 (czyli warunek jest prawdziwy) a jak "dupa" - znaczy, że fałszywy :)

Do sprawdzenia, czy w komórce jest cokolwiek służy CZY.PUSTA.

Ale mimo wszystko polecam WARUNKI() albo PRZEŁĄCZ(), życie naprawdę stanie się prostsze.
  • Odpowiedz
@gorzki99:
Wybierasz chyba najgorsze rozwiązania problemów. ¯\_(ツ)_/¯
I w dodatku takie, które ciężko potem zreplikować w kolejnych komórkach bez ręcznego edytowania zakresów formuł.

Jakbym robił coś takiego dla siebie:
Wyniki meczów bym zapisywał w dwóch wierszach, czyli zamiast
Katar | 1 | 1 | Ekwador

dałbym

Katar | 1
Ekwador | 1

Dodałbym kolumnę, która podaje punkty dla obu zespołów:
=WARUNKI(LUB(G1="";G2="");"";G1G2;3;G1=G2;1) -- G1 i G2 to wynik meczu a pierwsze dwa
Polinik - @gorzki99: 
Wybierasz chyba najgorsze rozwiązania problemów. ¯\\(ツ)\/¯ 
I...

źródło: comment_1668972757OlJCaHkzNHfLoXHIuge3S6.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Polinik: miras sorki ze zawrcam dupe ale ja dalej walcze :P Wiem ze wybralem najgorszy sposo ale tu chodzi o sama ciekawosc dlaczego nie dziala.
Nie dziala dla drugiego meczu jak wpisze remis. Nie liczy remisu.
Obojenie czy pierszy czy drugi mecz wpisze remis to w zaznaczonej komorce pojawia sie 1. Jak wpisze remis w drugim meczu (ja widac) to w komorce mam 0. Co ciekawe jak majac wpisane jak widac
gorzki99 - @Polinik: miras sorki ze zawrcam dupe ale ja dalej walcze :P Wiem ze wybra...

źródło: comment_1669238544PFKBFugyvvFVwVt2djrAEB.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
posprawdzaj nawiasy, bo człon, który powinien odpowiadać za punkty drugiego meczu jest wrzucony w nawias członu pierwszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Polinik: hmm pochrzanilem formuly i excel poprawil wiec nie wnikalem dopoki sie nie okazalo ze nie dziala jak ja chce :P. Zas chcial byc madrzejszy odemnie :P (niewatpie ze jest no ale... :P)
Dzieki przygladne sie temu :)
  • Odpowiedz
@Polinik: nie ogarniam :P
JEŻELI(((CZY.PUSTA(L3);0;JEŻELI(L3=M3;1))+JEŻELI((CZY.PUSTA(L4);0;JEŻELI(L4=M4;1))+JEŻELI((CZY.PUSTA(L6);0;JEŻELI(L6=M6;1)))

pierwszy mecz

Jezeli((czy.pusta(L3);0;jezeli(l3=m3;1))

Drugi mecz

Jezeli((czy.pusta(l4);0;jezeli(l4=m4);1))

Trzeci mecz

Jezeli((czy.pusta(l6);0;jezeli(l6=m6);1))

Tak?

Wiec razem:

=Jezeli((czy.pusta(L3);0;jezeli(l3=m3;1))+Jezeli((czy.pusta(l4);0;jezeli(l4=m4);1))+Jezeli((czy.pusta(l6);0;jezeli(l6=m6);1))

Tak? bo nie dziala :P

=Jezeli(czy.pusta(L3);0;jezeli(l3=m3;1)+Jezeli(czy.pusta(l4);0;jezeli(l4=m4);1)+Jezeli(czy.pusta(l6);0;jezeli(l6=m6);1)

Tez nie dziala

=Jezeli((czy.pusta(L3);0;jezeli(l3=m3;1))+Jezeli((czy.pusta(l4);0;jezeli(l4=m4);1))+Jezeli((czy.pusta(l6);0;jezeli(l6=m6);1))

Tez nie dziala. Co tu jest grane? :PP
  • Odpowiedz