Wpis z mikrobloga

Magicy z #excel jest wyzanie :) Tym razem nie prosze o pomoc ktora mi sie przyda w robocie ale taki challenge z czystej ciekawosci i checi dowiedzeia sie czegos nowego. Wiec jak kogos znudzilem moimi poprzednimi pytaiami to moze olac. This is for fun and knowledge :P

Jakis miras pytal o drabinke z mundialu do wydrukowania. To se pomyslalem ze zrobie se w excelu. Wyglada (poki co jesem na etapie fazy grupowej) picrel.

I teraz o co mi chodzi (ale najpierw legenda)
M-rozegrane mecze
Z-zwyciestwa
R-remisy
P-porazki
BZ-bramki zdobyte
BS-bramki stracone
BB-bilans bramek
P-punkty

I teraz chodzi mi o to czy da sie tak to zautomatyzowac ze wpisujac wynik po prawej to sie bedzie samo wypelniac? Jesli chodzi o bramki to pan pikus - zrobione.

Ale ilosc meczy, punktow itp to juz wymaga pewnego "ifa". "Ifow" sie nie boje. Tylko czy w excelu da sie zrobic jakas formule? makro? czy jak to sie tam zwie w ten sposob:

Jesli w komorce X jest wartosc >0 to w komorce Y wpisz wartosc Z
Jesli w komorce X jest wartosc <0 to w komorce Y wpisz wartosc A
Jesli w komorce X jest wartosc =0 to w komorce Y wpisz wartosc B

I czy da sie "laczyc ify"? Czyli "jesli w komorce Z jest A i/lub w komorce Y jest B To w komorce Z wpisz C.

Jak to sie da to powinienem sobie poradzic. Pewno malo optymalnie ale dzialac bedzie. Pytanie tylko czy cos takiego sie da.
gorzki99 - Magicy z #excel jest wyzanie :) Tym razem nie prosze o pomoc ktora mi sie ...

źródło: comment_1668796987mQmfI04eioYyoTxn3ALlz7.jpg

Pobierz
  • 46
@gorzki99: nie wnikajac w problem, tylko w zadane pytanie: tak, da sie.
po prostu jeden IF jest parametrem drugiego:
IF (costam, wynik1, IF(cosinnego, wynik2, wprzecwicnymraziewynik3))

i wystarcza 2 IFy do 3 warunkow, bo skoro zaden z pierwszych 2 nie jest spelniony (np > i <) to zostaje tylko trzecia opcja (=) wiec trzeciego IF nie potrzeba.

co do drugiej czesci, to sprawdz funkcje OR oraz AND
OR(warunek1, warunek2....)
AND (warunek1, warunek2...)
Jesli w komorce X jest wartosc >0 to w komorce Y wpisz wartosc Z

Jesli w komorce X jest wartosc <0 to w komorce Y wpisz wartosc A

Jesli w komorce X jest wartosc =0 to w komorce Y wpisz wartosc B


@gorzki99:

w komorce Y wpisujesz:
=IF(X>0, Z, IF(X<0, A, B))
gdzie X to adres twojej komorki X, a Z A B to tez adresy odpowiednich komorek albo wartosci wpisane
albo zamiast się bawić w zagnieżdżanie IF - użyj IFS albo SWITCH (po polsku WARUNKI albo PRZEŁĄCZ)


@Polinik: NIe pomagasz :P W excelu to a potrafie robic tabele przestawne i uwazam to a mega osiagniecie :PP

Natomiast cos tam sie w c++ bawilem. Ify mnie nie przerazaja tylko musze znac wytyczne co do skladni (gdzie przecinki, nawiasy, redniki itp) a excela znam wcale :P
@gorzki99: ziom, możesz się bawić w składanie funkcji warunkowej analizującej tylko PRAWDA-FAŁSZ, żeby obsłużyć kilka możliwych wartości albo od razu użyć funkcji warunkowej stworzonej do obsługi kilku wartości.

W C++ też rzeźbisz naokoło, zamiast użyć najprostszego możliwego rozwiązania?
W C++ też rzeźbisz naokoło, zamiast użyć najprostszego możliwego rozwiązania?


@Polinik: Jeszcze raz. W C++ sie bawilem a nie pracowalem. Hobbystycznie. Wazne bylo ze dzialalo a nie jak dzialalo bo to co se pisalem bylo na moj uzytek. Korzystajac z takiej a nie innej wiedzy ktora w temacie posiadam.

Tak - robilem na okolo bo mi to nie przeszkadzalo. Tu mi tez przeszkadzac nie bedzie. NIe potrzebuje optymalizacji pamieci i odsyskania
@gorzki99: A proste w użyciu IFS nie zadziała bo? XD

Eh, człowiek chce pomóc, podsuwa najprostsze rozwiązanie, stworzone dokładnie do tego, co chcesz osiągnąć, z prostym kreatorem do wykliknia w okienku składowych funkcji - a w zamian pretensje.

Rób jak chcesz, chcesz sobie komplikować - komplikuj.
A proste w użyciu IFS nie zadziała bo? XD

Eh, człowiek chce pomóc, podsuwa najprostsze rozwiązanie, stworzone dokładnie do tego, co chcesz osiągnąć, z prostym kreatorem do wykliknia w okienku składowych funkcji - a w zamian pretensje.


@Polinik: Panie zadnych pretensji. Jestem daleki od tego. Tylko co to do choleryjest IFS?

Jak pisalem cos tam ogarniam w C++ Wiem co to IF i jak stosowac. Ale excela nie ogarniam za cholere.