Wpis z mikrobloga

Cześć. Czy może mi ktoś wytłumaczyć jedną rzeczy w temacie JDG (B2B) w stosunku do UOP? Obecnie pracuje na UoP i dostałem info od księgowości ze łączny koszt pracodawcy brutto (łącznie ze składkami na fundusz pracy itp.) jeśli chodzi o mnie jako pracownika to 12 200 PLN brutto.
Jakbym chciał przejść na B2B to wystawiam firmie fakturę na kwotę 12 200 brutto czy netto?
#ksiegowosc #b2b #finanse
  • 5
@kuncfot: to inaczej. Wystawiam 12 200 plus VAT, czy te 12 200 to już kwota z VATem i netto będzie mniejsza? Bo jeśli netto będzie mniejsza, czyli coś koło 10 000 to po odliczeniu podatku dochodowego, zusu itp to zostanie mi z 8000…Jaki jest wtedy sens zakładania własnej działaności? Z drugiej strony jak pracodawca będzie musiał mi zapłacić 12 200 plus VAT, czyli łącznie około 15 000 brutto to na pewno
pracodawca będzie musiał mi zapłacić 12 200 plus VAT, czyli łącznie około 15 000 brutto to na pewno się nie zgodzi bo teraz płaci 12 200 brutto…


@Toudi92: zgodzi się i to właściwe rozumowanie.

teraz wydaje 12200 to i na b2b wyda netto 12200 a i pewnie trochę więcej.

Vat to oddzielna sprawa, bo w praktyce wychodzi na to, że albo zapłaci go Tobie, albo urzędowi. To mu bez różnicy.

czyli
@Toudi92: https://kalkb2b.pl

Pracodawcy się opłaci, bo ten VAT od 12200zł sobie odliczy. Pamiętaj, że nie masz urlopów itd. - to też pasuje uwzględnić w stawce.

Jednak mniej opłaca się przechodzić z UOP na B2B w jednej firmie - nie możesz skorzystać z niższego ZUSu.